Turistik destinasyonlarda yer alan işletmelerin bütçe ve mali performans hedeflerinin gerçekleştirilmesinde turizm rehberlik faaliyetlerinin etkileri
The effects of tourism guidance activities on the achievement of budget and financial performance targets of businesses located in touristic destinations
  1. Tez No: 891178
  2. Yazar: SİNAN SÜLEYMAN KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyada Küresel ekonomiyi belirleyen etkenlerden biri hiç şüphesiz turizm kaynaklarından gelen bütçelerdir ve son dönemlerde küresel dünyada ekonomik buhranlar yaşanmaktadır. Bu olumsuzluklardan turizm ve turizme bağlı kuruluşlar da etkilenmektedir. Turizmin bu olumsuzluklardan hangi düzeyde etkilendiğini incelemek amacıyla ülkemizde turistik destinasyonların mali ve bütçe performansını hedeflerine ulaştırma noktasında gereken turist rehberliği etkisi araştırılmıştır. Ülkemizde özellikle turizm alanında önemli bir rol oynayan İstanbul'da son yıllarda turizm hareketliği hızla artmaktadır. İstanbul'da yer alan bazı turizm destinasyonlarına gelen turistlere rehberlik yapan turizm rehberlerin bu destinasyonlarda yer alan işletmelerin mali ve bütçe hedeflerin gerçekleştirilmesinde sağladığı katkılar araştırılmıştır. Daha sonra elde edilen istatistik bilgiler destinasyonlarda yer alan işletmelerin mali ve bütçe yönünden gelişmesine sağladığı katkılar incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında destinasyonlarda yer alan işletmelerin mali hedeflerine ne kadar yaklaştığı analiz edilerek turizm rehberlerinin destinasyonlarda yer alan işletmelerin sağladığı mali ve bütçe katkılarının gelecekte yapılacak turizm gelirleri ve turizm rehberinin bu gelirlere yaptığı çalışmalara ışık tutulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the factors that determine the global economy in the world is undoubtedly the budgets coming from tourism resources and there has been economic depression in the global world recently. Tourism and tourism-related organizations are also affected by these negativities. In order to examine at what level tourism is affected by these negativities, the effect of tourist guidance required in reaching the financial and budget performance of touristic destinations in our country has been investigated. In our country, especially in Istanbul, which plays an important role in the field of tourism, tourism activity has been increasing rapidly in recent years. The contributions of the tourism guides that guide the tourists coming to some tourism destinations in Istanbul in the realization of the financial and budget targets of the enterprises in these destinations have been investigated. Then, the statistical information obtained, the contributions of the businesses in the destinations to the financial and budgetary development were examined. In the light of the information obtained, it is aimed to shed light on the future tourism revenues of the financial and budgetary contributions of the businesses in the destinations and the studies of the tourism guide on these revenues by analyzing how close the businesses in the destinations are to their financial targets.