Şehir jeopolitiği çerçevesinde metropol güvenliği: İstanbul örneği
Metropolitan security in the framework of urban geopolitics: the case of Istanbul
  1. Tez No: 891177
  2. Yazar: İSMAİL KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, International Relations, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bahse konu çalışmada İstanbul'da çağdaş güvenlik sorunlarından olan göç, terörizm, kritik altyapıların güvenliği ve doğal afetler şehir jeopolitiği çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın amacı şehir jeopolitiği çerçevesinde İstanbul ilinde tespit edilecek ve dikkat çekilecek çağdaş güvenlik tehditlerinin ortaya konulması, şehrin fiziki olarak korunması ile beraber şehrin her bakımdan yaşanılabilir olması ve devamının sürdürülmesi ile ilgili tehditlere karşı görev alan aktörlerin çalışma kapsamında ele alınan güvenlik tehditlerine yönelik algılama seviyelerini ölçmek ve tehditlere karşı aktörler arası algı farklılıklarını ortaya koyarak ortak bir güvenlik dili oluşturmaktır. Literatürde şehir jeopolitiği çalışmalarının yeni bir çalışma alanı olmasının yanında literatürde önemli bir boşluğu dolduracak olması çalışmanın önemini arttırmıştır. Çalışma kapsamında belge analizi yöntemi kapsamında konu hakkında yazılan kitap, makale, rapor ve internet verileri incelenmiş, konu kapsamında etik onay alınarak derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak şehirde güvenlik konusunda görev alan merkezi kurumlar, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının yanında üniversiteler bünyesinde çeşitli örneklemler oluşturularak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda İstanbul' da güvenlik konusunda görev alan çeşitli kurum ve kuruluşların güvenlik algılamalarında farklılıklarının olduğu, bu farklılıkların çok yönlü tehdit karşısında müşterek hareket tarzı oluşturmada sorunlar yaratacağı vb. çeşitli sorunların tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, migration, terrorism, security of critical infrastructures and natural disasters, which are contemporary security problems in Istanbul, are discussed within the framework of urban geopolitics. The purpose of the study is to reveal the contemporary security threats that will be identified and drawn to attention in the province of Istanbul within the framework of urban geopolitics, to measure the perception levels of the actors working against threats related to the physical protection of the city as well as the livability of the city in all respects and its continuation, regarding the security threats addressed within the scope of the study, and to create a common security language by revealing the differences in perception between actors against threats. In addition to being a new field of study in the literature, urban geopolitics studies have increased the importance of this study because it addresses an important gap in the literature. Within the context of the study, books, articles, reports and internet data written on the related topic were examined with the document analysis method, and by using the interview technique, interviews were conducted by creating various samples within universities as well as central institutions, local governments and non-governmental organizations working on security in the city, after obtaining ethical approval within the scope of the subject. As a result of the study, it has been concluded that various institutions and organizations involved in security in Istanbul have differences in their security perceptions and that these differences will create problems in creating a common course of action against multi-faceted threats.