Biçim ve anlam ilişkileri bağlamında Gustav Klimt ve Edward Munch'un resimlerinde ifade sorunu
The Problem of Gustav Klimt and Edward Munch works consideration of shape and meaning
  1. Tez No: 89119
  2. Yazar: GÜLDANE ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. CUMA OCAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Sanat yapıtı, sanatçının kendini ifade aracıdır. Yapıtlarındaki ifadesi, içinde yaşadığı toplumun yapısına, kültürüne, etkilendiği sanatçılara, dönemlere göre değişmektedir. Sanat yapıtı incelemelerinde, incelemeyi yapan kişinin, yapıtın özgünlüğünü kaybetmemesi için olabildiğince ilk elden gelen kaynaklardan yararlanması ve kesin yargılardan kaçınılması gerekmektedir. E. Munch ve G. Klimt'in yapıtları biçim ve anlam bağlamında ifade sorunu olarak incelenirken bu hususa dikkat çekilmiştir. E. Munch'un eleştirel, sembolik anlatımcı ifadeye, G. Klimt'in ise dekoratif, sembolik ifadeye yöneldiği görülmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Artists express themselves by their works of on. It is a fact that the definition of an artist in his works would change according to the age that he lives in and the society the is found in and the culture of that society and the artists that influence him as well. In the investigations of the art works, the investigations should use the sources and stand for from the exact Judgments. When studying the works of E. Munch was criticizing himself symbolically expressing and G. Klimt was seen to be decorative symbolic.