Borofen tabanlı optoelektronik aygıtların üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of borophene-based optoelectronic devices
- Tez No: 1009361
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN ALTINDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, n-tipi PEDOT:PSS'yi belirli ağırlık oranlarında çok katmanlı borofen nano tabakaları (BNT) ile katkılıyoruz. Borofen, p-tipi gibi davranan bir malzeme olduğundan, karanlıkta ölçülen akım-gerilim (I-V) eğrileri ve tıbbi floroskopi X-ışını sistemi aracılığıyla belirli X-ışını doz oranları altında fotoiletkenlik davranışları neticesinde elde edilen verilere dayanarak, organik-inorganik hibrit yapılar boyunca lokalize p-n bağlantılarının oluşumunu gözlemliyoruz. Örneğin, ağırlıkça %1 BNT katkılı yapıda, doz oranları arttıkça negatif fotoakımlar oluşurken, ağırlıkça %10 katkılı yapıda, fotodetektörlerin tipik özellikleri olan ters ve ileri yönde pozitif fotoakımlar gözlemlenir. Yüksek katkının bir sonucu olarak, ağırlıkça %20 katkılı yapıda ters yönde açık devre voltajının davranışı da tartışılmaktadır. Daha baskın ve kararlı fotodetektör davranışı sergileyen yapı için X-ışını dedektörü parametrelerini elde ediyoruz ve bunları sınırlı da olsa karşılaştırılabilir çalışmalarla birlikte sunuyoruz. Bu bulgular, organik-inorganik hibrit malzemelerin dikkate değer etkileşimlerini vurgulamakta ve borofenin tıbbi X-ışını algılama için bir 2-boyutlu (2B) malzeme olarak potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we combine n-type PEDOT:PSS with multilayer borophene nanosheets (BNSs) at defined weight ratios. As borophene is a material that behaves like a p-type, we observe the formation of localized p-n junctions along the organic-inorganic hybrid structures, as evidenced by current-voltage (I-V) curves measured in the dark and their photoconductivity behavior under specific X-ray dose rates via a medical fluoroscopy X-ray system. For instance, in the wt. 1% BNSs-doped structure, negative photocurrents stand out with increasing dose rates, while in the wt. 10% doped structure, positive photocurrents are observed in reverse and forward biases, which are typical characteristics of photodetectors. The behavior of the open circuit voltage in reverse bias for the wt. 20% doped structure as a result of high doping is also discussed. We obtain the X-ray detector parameters for the structure exhibiting more dominant photodetector behavior and present them alongside comparable, though limited, studies. These findings underscore the noteworthy interactions of organic-inorganic hybrid materials and highlight the potential of borophene as a 2-dimensional (2D) material for medical X-ray detection.