8 haftalık pliometrik antrenman programının yüzücülerdeki anaerobik kapasiteye etkisi
Effect of 8-week plyometric training program on anaerobic capacity in swimmers
- Tez No: 891228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı fiziksel özelliklere sahip yüzücülere uygulanan pliometrik antrenmanların anaerobik kapasitelerine olan etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda araştırma kapsamına Ankara ilinde yaşayan ve 18-22 yaş aralığındaki 10 deney grubundan ve 10 kontrol grubundan toplam 20 yüzücü dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan veriler, boy ölçümü, vücut ağırlğığı ölçümü, sprint 50 m testi, sıçrama yüksekliği testi ve Wingate anaerobik güç testi kullanılarak elde edilecektir. Araştırma sonucuna göre deney grubuna uygulanan 8 haftalık pliometrik Antrenman programı sonrasında anaerobik güç değerlerinde anlamlı artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of plyometric training applied to swimmers with different physical characteristics on their anaerobic capacities. In this context, a total of 20 swimmers from 10 experimental groups and 10 control groups, aged 18-22 and living in Ankara, were included in the research. The data used within the scope of the research will be obtained using height measurement, body weight measurement, sprint 50 m test, jump height test and Wingate anaerobic power test. According to the results of the research, a significant increase in anaerobic power values was detected after the 8-week plyometric training program applied to the experimental group.