Sedanter bireyler ile düzenli egzersiz yapan bireyler arasındaki yaşam kalitesi düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of quality of life levels between sedenter individuals and individuals who exercise regularly
  1. Tez No: 891234
  2. Yazar: SERAY UMUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, düzenli egzersizin sedanter olmayan ve sedanter kişilerin yaşam kalitesi düzeylerini nasıl etkilediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma metotları arasında yer alan deneysel ile betimsel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Bu araştırmaya yaş ortalamaları 32,97 olan 97 kadın ile yaş ortalamaları 35,10 olan 117 erkek olmak üzere totalde 214 tane gönüllü katılım göstermiştir. Kişisel bilgi formu ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHO 1998), Mullen ve Arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemelerinde, bağımsız grupların kıyaslanabilmesi adına parametrik testler içerisinden One-way Anova testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılım gösteren spor yapmayan ve yapan gönüllülerin bedensel nitelikleri ile yaşam doyumu skorları arasında istatistiksel açıdan pozitif düzeyde bir farklılık saptanamadı. Bunun dışında cinsiyete göre yapılmış olan değerlendirmelerde de yine istatistiksel açıdan herhangi bir fark saptanamadı (p>0.05). Sedanter kadınlar ile erkeklerde hayat doyumu skorları düşük düzeyde seyretmesi beklenirken, ilgili yaş grubunda bulunan gençlerin günlük hayatlarının oldukça hareketli olması sebebiyle yaşam doyumu skorları, fiziksel aktiviteyi yoğun şekilde yapan kişilere benzer seviyede yüksek düzeyde tespit edilmiştir. Bunun dışında genç yaştaki erkek ile kadınların hayat tatmin seviyeleri arasında herhangi bir fark olmadığı saptandı. Yapılan bu çalışmanın çeşitli yaş grupları ile farklı bedensel aktivite seviyesindeki kişilere uygulanması sonucunda farklı neticelerin görülebileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine how regular exercise affects the quality of life of sedentary and non-sedentary individuals. The research was designed with experimental and descriptive survey model, one of the quantitative research methods. A total of 214 volunteers, 97 women (average age 32.97 years) and 117 men (mean age 35.10), participated in the study. Personal information form and Quality of Life Scale (WHO 1998) and Behavioral Regulations in Exercise Scale developed by Mullen et al. (1997) were used as data collection tools. In the statistical analysis of the data, One-way Anova test, which is one of the parametric tests, was used to compare the independent groups. There was no statistically significant difference between the physical characteristics and life satisfaction scores of the volunteers who participated in the study who did and did not do sports. In addition, no statistical difference was found in the evaluations made according to gender (p>0.05). While life satisfaction scores were expected to be low in sedentary men and women, life satisfaction scores of young people in this age group were found to be at a high level similar to individuals who do intense physical activity due to their active daily lives. In addition, it was observed that there was no difference between the life satisfaction levels of young women and men. It can be thought that different results will emerge as a result of the application of this study to individuals in different age groups and different physical activity levels