Akıllı kentlerin afet ve acil durum yönetiminde dijital teknolojiler: İtfaiyecilik odaklı bir inceleme
Digital technologies in disaster and emergency management of smart cities: A review focused on firefighting
  1. Tez No: 891253
  2. Yazar: MİTATCAN BERKE GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kentlerde son yıllarda yaşanan nüfus artışı ile birlikte kent yönetimi oldukça zor bir hale gelmiş ve bu sorunlara çözüm olarak akıllı kent anlayışı ortaya çıkmıştır. Akıllı kentler son yıllarda popülerliği artan ve kullandıkları yeni nesil dijital teknolojiler ile birlikte ulaşım, enerji, çevre, sağlık, eğitim ve güvenlik gibi birçok alanda kent yönetimini daha kolay bir hale getiren kentlerdir. Bu tezde, akıllı kentlerin afet ve acil durum yönetimindeki rolü ve dijital teknolojilerin itfaiyecilik faaliyetlerine sağlamış olduğu katkılar üzerinde durulmuştur. Özellikle çeşitli kurumlar tarafından oluşturulan akıllı şehir endekslerinden elde edilen veriler doğrultusunda Amsterdam, Berlin, Canberra, Kopenhag, Londra, New York, Oslo, Singapur ve Zürih kentlerinin afet ve acil durum yönetiminde kullandıkları dijital teknoloji odaklı uygulamalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu dijital teknolojilerin itfaiyecilik faaliyetlerinde gerçek zamanlı bilgi akışının sağlanması, olaylara müdahale sürelerinin önemli ölçüde kısalması ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılması gibi konularda katkı sağladığı görülmüştür. Aynı zamanda akıllı şehirlerde kullanılan dijital teknoloji destekli bu uygulamaların, şehir güvenliğinin ve dayanıklılığının artmasına, itfaiye ekiplerinin iş güvenliğinin sağlanmasına ve toplumsal refahın artmasına da önemli derecede katkı sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the population growth in cities in recent years, city management has become quite challenging, and as a solution to these problems, the concept of smart cities has emerged. Smart cities, which have gained popularity in recent years, make city management easier in many areas such as transportation, energy, environment, health, education, and security through the use of new generation digital technologies. This thesis focuses on the role of smart cities in disaster and emergency management and the contributions of digital technologies to firefighting activities. Specifically, the digital technology-oriented applications used in disaster and emergency management in cities such as Amsterdam, Berlin, Canberra, Copenhagen, London, New York, Oslo, Singapore, and Zurich, based on data obtained from smart city indices created by various institutions, have been examined in detail. The research shows that digital technologies contribute significantly to providing real-time information flow in firefighting activities, significantly reducing response times to incidents, and using resources efficiently. Furthermore, it has been understood that these digital technology-supported applications used in smart cities also significantly contribute to increasing city safety and resilience, ensuring the occupational safety of firefighting teams, and enhancing societal welfare.