Genel kolluğun çevre korumadaki rolü: Jandarma Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi örneği
The role of general law enforcement in environmental protection: The example of the Gendarmerie Environment, Nature and Animal Protection team
  1. Tez No: 891285
  2. Yazar: NURDAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYRANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çevre koruma, günümüzde giderek artan bir öneme sahip olup sürdürülebilir bir gelecek için de kritik bir role sahiptir. Bu bağlamda, genel kolluk kuvvetlerinin çevre koruma faaliyetlerindeki rolü ve önemi, bu tez çalışmasının ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışma ile genel kolluğun çevre koruma konusundaki rolü incelemekte ve Jandarma Genel Komutanlığı Ankara Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi örnek vaka olarak ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle çevre koruma kavramı ve önemi üzerinde durulmuş, ülkemizde çevrenin korunması kapsamında etkin rol oynayan kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi verilmiş ardından genel kolluğun çevre koruma alanındaki sorumlulukları ve yetkileri detaylandırılmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı'nın çevre koruma faaliyetleri kapsamında oluşturduğu Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timlerinin görevleri, çalışma yöntemleri ve başarıları incelenmiştir. Tezin tartışma bölümünde vaka analizi yöntemi kullanılarak Ankara İl Jandarma Komutanlığından timin müdahale etmiş olduğu olaylara ilişkin veriler temin edilerek analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, çevresel problemler tespit edilmiş bu alandaki iyileştirme önerileri ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde, genel kolluğun çevre koruma alanındaki rolünün daha etkin hale getirilmesi için çeşitli öneriler sunulmuş ve Jandarma Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timlerinin mevcut durumunun değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu tez çalışması, genel kolluk kuvvetlerinin çevre koruma faaliyetlerine katkı sağlayarak sürdürülebilir bir çevre için önemli bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental protection is of increasing importance today and has a critical role for a sustainable future. In this context, the role and importance of general law enforcement forces in environmental protection activities consists of the main subject of this thesis. In this study, the role of general law enforcement in environmental protection is examined and the Gendarmerie General Command Ankara Environment, Nature and Animal Protection Team is taken as a case study. Within the scope of the study, firstly, the concept and importance of environmental protection was emphasized, information was given about the institutions and organizations that play an active role in the protection of the environment in our country, and then the responsibilities and authorities of the general law enforcement in the field of environmental protection were detailed. The duties, working methods and achievements of the Environment, Nature and Animal Protection Teams established by the Gendarmerie General Command within the scope of environmental protection activities were examined. In the discussion section of the thesis, using the case analysis method, data regarding the events in which the team intervened were obtained from the Ankara Provincial Gendarmerie Command and analyzed. As a result of these analyses, environmental problems were identified and improvement suggestions in this area were put forward. In the conclusion section, various suggestions were presented to make the role of the general law enforcement in the field of environmental protection more effective and the current situation of the Gendarmerie Environment, Nature and Animal Protection Teams was evaluated. This thesis study serves as an important reference for a sustainable environment by contributing to the environmental protection activities of general law enforcement forces.