Yoğun bakım ünitesine özel basınç yarası risk değerlendirme ölçeğinin (RAPS-ICU) Türkçe geçerlilik ve güvenirliği
Turkish reliability and validity of the intensive care unit specific pressure injury risk assessment scale (RAPS-ICU)
  1. Tez No: 891286
  2. Yazar: SABAHAT GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KIR BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada; Wåhlin ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen Yoğun Bakım Ünitesine Özel Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği (RAPS-ICU)'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğinin yapılması amaçlanmıştır. Metadolojik araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışma, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi gören ve araştırmaya gönüllü katılımları sağlanmış 62 hasta oluşturmuştur. Ölçek; Yaşamsal Organlarda Yetersizlik, Hareketlilik, Nemlilik, Duyusal Algılama, Özel Tedaviler, Bilinç Düzeyi olmak üzere altı alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğin güvenirliği için Cronbach alfa katsayısı 0.825 olarak hesaplanmış ve güvenirliğin yüksek olduğu görülmüştür. Ölçeğin test tekrar test güvenirlik düzeyi 0.93 olarak elde edilmiş ve test tekrar test güvenirliği yüksek bulunmuştur. Kapsam geçerlik indeksi 0.88 olarak elde edilmiş olup, kapsam geçerliği sağlanmıştır. Ölçeğin Kappa katsayıları; Yaşamsal Organlarda Yetersizlik Maddesi için 0.78, Hareketlilik maddesi için 0.82, Nemlilik maddesi için 0.84, Duyusal Algılama için 0.85, Özel Tedaviler için 0.87 ve Bilinç Düzeyi için 0.83 olarak hesaplanmıştır. Sonuçta, Yoğun Bakım Ünitesine Özel Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği (RAPS-ICU)'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliği sağlanmıştır. Bu nedenle RAPS-ICU, yoğun bakım ünitesinde basınç yarası geliştirme riski taşıyan hastaları belirlemek için geçerli ve klinik açıdan yararlı bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the Turkish validity and reliability of the The Risk Assesment Pressure Ulcer Scale for Intensive Care Unit (RAPS-ICU) developed by Wåhlin et al. This study, which was conducted using the metadological research method, was conducted in Hatay Training and Research Hospital. The sample of the study consisted of 62 patients who were hospitalised in the intensive care unit and who voluntarily participated in the study. The scale consists of six sub-dimensions: Failure of Vital Organ, Mobility, Moisture, Sensory Perception, Special Treatments, and Level of Consciousness. For the reliability of the scale, Cronbach's alpha coefficient was calculated as 0.825 and the reliability was found to be high. The test-retest reliability level of the scale was 0.93 and the test-retest reliability was found to be high. The content validity index was obtained as 0.88 and content validity was ensured. Kappa coefficients of the scale were calculated as 0.78 for Failure of Vital Organs item, 0.82 for Mobility item, 0.84 for Moisture item, 0.85 for Sensory Perception, 0.87 for Special Treatments and 0.83 for Level of Consciousness. As a result, the Turkish validity and reliability of the Intensive Care Unit Special Pressure Ulcer Risk Assessment Scale (RAPS-ICU) was established. Therefore, RAPS-ICU is a valid and clinically useful tool to identify patients at risk of developing pressure ulcers in the intensive care unit.