Tek taraflı çiğneme alışkanlığının, mandibular kemiğe etkilerinin, kemik yüksekliği ölçümü ve fraktal analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
The effects of unilateral chewing habit on the mandibular bone: an evaluation with bone height measurement and fractal analysis method
- Tez No: 891321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN AKOL GÖRGÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışma, tek taraflı çiğneme alışkanlığının mandibular kemik simetrisinde makro ve mikro boyuttaki değişiklikleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Kliniğine gelen ve tek taraflı çiğneme alışkanlığı olan 18 yaş üstü, yaş ortalaması; 30,20 olan, 30 kadın 30 erkek hasta tespit edildi. Panoramik filmlerde çiğneme yapılan (aktif) taraf çalışma bölgesi, yapılmayan (pasif) taraf ise kontrol bölgesi olarak belirlendi. Ortopantomografi (OPG) üzerinde vertikal yükseklik ölçümleri yapılarak mandibular kemiğin makro yapısında bir değişiklik olup olmadığı değerlendirilirken, mikro yapısındaki etkileri belirlemek için her hastada 6 adet Region of Interest (ROI, İlgi Alanı) seçilerek, Fraktal Analiz (FA) yapıldı. Hastaların aktif ve pasif tarafları karşılaştırıldı. Tek taraflı çiğneme alışkanlığı olan hastalarda sosyodemografik özellikler sayı ve yüzde olarak hesaplandı. Tek taraflı çiğneme alışkanlığı olan bireylerin aktif tarafı ile pasif tarafı arasındaki vertikal yükseklikleri arasında anlamlı farklılık görüldü (p0,05). Tek taraflı çiğneme alışkanlığının mandibular kemik yapısı üzerinde belirgin etkileri olduğu görüldü. Vertikal yüksekliklerdeki artış, bu alışkanlığın mandibular yapı üzerindeki etkilerini açıkça ortaya koyarken, ROI değerlerindeki benzerlik, yapılan FA ölçütünde trabeküler yapının bu alışkanlıktan daha az etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the macro and micro changes in mandibular bone symmetry due to the habit of unilateral chewing. A total of 30 female and 30 male patients, aged 18 and above, with a habit of unilateral chewing, and with a mean age of 30.20, were identified at the Oral and Maxillofacial Radiology Clinic. The chewing side (active) on panoramic films was designated as the study area, while the non-chewing side (passive) was designated as the control area. Vertical height measurements on Orthopantomography (OPG) were used to assess macrostructural changes in the mandibular bone, while Fractal Analysis (FA) was performed by selecting 6 Regions of Interest (ROI) in each patient to determine its microstructural effects. The active and passive sides of the patients were compared. Sociodemographic characteristics of patients with unilateral chewing habit were calculated in numbers and percentages. A significant difference was observed in the vertical heights between the active and passive sides of individuals with a unilateral chewing habit (p0.05). Unilateral chewing habit has significant effects on the mandibular bone structure. The increase in vertical heights clearly demonstrates the effects of this habit on the mandibular structure, while the similarity in ROI values indicates that the trabecular structure is less affected by this habit according to FA measurements.