Gıda sektöründe lojistiğin önemi ve çorum ilinde bir araştırma
Title of the thesis is written here second line if necessary, title of the thesis
- Tez No: 891363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇAĞIRAN KENDİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gıda, insanların yaşamlarını sürdürebilmek ve sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmek için tükettikleri her türlü besin maddesini ifade eder. Gıda, insan vücudunun enerji ihtiyacını karşılaması, büyümesi, gelişmesi ve sağlığının korunması için gerekli olan besin öğelerini içerir. Gıdalar genellikle doğal kaynaklardan elde edilir ve işlenme sürecine tabi tutulabilirler. İnsanlar için sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için dengeli ve çeşitli beslenmek önemlidir, çünkü bu, vücudun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini sağlamaya yardımcı olur. Lojistik, mal ve hizmetlerin etkin bir şekilde tedarikinden, depolanmasından, taşınmasından ve dağıtımından sorumlu olan süreçlerin yönetimini ifade eden bir kavramdır. Bu süreçlerin amacı, ürün veya hizmetlerin doğru yerde, doğru zamanda ve doğru maliyetle tüketicilere veya kullanıcılara ulaştırılmasını sağlamaktır. Yapılan bu çalışma ile Çorum ilinde gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin lojistiklerinde müşteri memnuniyeti, gıda güvenliği, depo yönetimi, stok yönetimi, tedarik zinciri, lojistikte veri analitiği, taşımacılıktaki sorunlar, gıda lojistiğindeki önemli kısımlar, gıda sektöründe yeşil lojistik, gıda sektöründe teknolojik gelişim ve gıda sektöründe lojistiğin geleceği konuları üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan bu araştımaya göre işletmeler gıda lojistiği üzerine günümüz dünyasında piyasada tutunmak için gelişimi takip ederek müşterilerinin memnuniyetine odaklanmak zorunda oldukları ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte gıda sektöründe ürünlerin hassas, yani bozulabilir olması nedeniyle lojistiğinde gıda güvenliğine önem verilmesi gerektiği ve gerekli tedbirlerin alındığı ortaya çıkmıştır. İşletmeler ürünlerini depoda muhafaza ederken, depo ve stok yönetimi konusundaki takip sistemine dikkat ettikleri ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, işletmlere bahsedilen konularda güncel gelişmelere açık oldukalırunu ifade etmişler ve bu konuları özenle takip ettiklerini bildirmişlerdir. Gıda lojistiğinde taşıma sırasında ve tedarik zincirindeki yaşanabilecek sorunlara ve zorluklara karşı aşırı dikkat ettiklerini ifade etmişlerdir. Taşımacılık ve nakliyede bilgi birikimine önem verdiklerini söylemiş, teknolojiyle birlikte veri depolamaya ve yedeklemelere özen gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, işletmeler lojistik faaliyetlerini yürütürken, çevreye zarar vermeyen faaliyetlerde bulunduklarını da ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Food refers to all kinds of nutrients that people consume in order to survive and function in a healthy way. Food contains the nutrients necessary for the human body to meet its energy needs, grow, develop and maintain health. Foods are generally derived from natural sources and may undergo processing. It is important for people to have a balanced and varied diet to live a healthy life, as this helps provide all the nutrients the body needs. Logistics is a concept that refers to the management of processes responsible for the effective supply, storage, transportation, and distribution of goods and services. The purpose of these processes is to ensure that products or services are delivered to consumers or users at the right place, at the right time, and at the right cost. With this study, customer satisfaction in the logistics of businesses operating in the food sector in Çorum province, food safety, warehouse management, stock management, supply chain, data analytics in logistics, problems in transportation, important parts in food logistics, green logistics in the food sector, technological development in the food sector and food. A survey was conducted on the future of logistics in the sector. According to this research, it has been revealed that businesses have to follow the developments in food logistics and focus on customer satisfaction in order to hold on to the market in today's world. However, it has been revealed that since the products in the food industry are sensitive, that is, perishable, food safety should be given importance in logistics and the necessary precautions should be taken. It has been revealed that while businesses keep their products in the warehouse, they pay attention to the tracking system in the warehouse and stock management. According to the results obtained from the research, businesses expressed that they were open to current developments on the mentioned issues and stated that they followed these issues carefully. They noted that they pay extreme attention to the problems and difficulties that may arise during transportation and in the supply chain in food logistics. They said that they attach importance to knowledge in transportation and shipping, and noted that they pay attention to data storage and backups along with technology. According to the results obtained from the study, businesses also stated that they engage in activities that do not harm the environment while carrying out their logistics activities.