Hemşirelerin mahremiyet tutumları ve mahremiyete ilişkin yaşadığı sorunlar
Nurses privacy attitudes and ethical problems experienced regarding privacy
- Tez No: 891372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı, hemşirelerin mahremiyet tutumları ve mahremiyete ilişkin yaşadığı etik sorunların incelenmesidir. Bu çalışma tanımlayıcı türde planlanmış olup Kasım 2023 ve Aralık 2023 tarihleri arasında Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'nde görev yapan 326 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”ve hemşirelerin hasta mahremiyetine ilişkin tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla geliştirilen“Hemşirelikte Hasta Mahremiyeti Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizinde sosyodemografik sorular ve ölçek puanları arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Mann-Whitney U Testi, üç ve daha fazla gruplu sorularda Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Kruskal Wallis testinde anlamlı farklılık bulunduğunda hangi gruplar arasında farklılık olduğunu tespit etmek için çoklu karşılaştırma testleri yapılmış ve bu testlerin değerlendirilmesinde Bonferroni düzeltmeli anlamlılık değerleri dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine nurses' attitudes towards privacy and the ethical issues they experience related to privacy. This descriptive study was conducted with 326 nurses working at Düzce Atatürk State Hospital between November 2023 and December 2023. The data for the research were collected using the 'Personal Information Form,' which includes the socio-demographic characteristics of the participants, and the 'Nursing Patient Privacy Scale,' developed to determine the attitudes and behaviors of nurses regarding patient privacy. In the data analysis, the Mann-Whitney U Test was used to examine the relationships between sociodemographic questions and scale scores, and the Kruskal-Wallis test was used for questions with three or more groups. When a significant difference was found in the Kruskal-Wallis test, multiple comparison tests were conducted to determine between which groups the difference existed, and Bonferroni-adjusted significance values were considered in the evaluation of these tests. The reliability of the scales was determined using Cronbach's alpha reliability coefficient.