Işeme bozuklukları ve stres eksenleri
Voiding disorders and stress axes
  1. Tez No: 891380
  2. Yazar: FETHİ AHMET UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İşeme Bozuklukları ve Stres Eksenleri Amaç: İşeme bozuklukları, yaşlanmayla birlikte insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Erkeklerde yaşlanmayla görülme sıklığı artan benign prostat hiperplazisi (BPH) ile kadınlarda erkeklere göre daha çok görülen üriner inkontinans en önemli işeme bozukluklarıdır. İşeme bozukluklarının stres eksenleriyle ilişkileri yeterince bilinmemektedir. İnsan vücudunda stresi yöneten iki ana eksen bulunmaktadır: Otonom sinir sistemi (OSS) ve hipotalamo-pitüiter-adrenal (HPA) ekseni. OSS, idrar kesesinin ve sfinkterinin kontrolünde önemli olup aynı zamanda ''vur ya da kaç'' yanıtını yönetmektedir. HPA ise kortizol hormonunu salgılayarak stres yanıtını oluşturmaktadır. Mevcut tez çalışmasının amacı, işeme bozukluğu olan hastalarda bu iki ekseninin aktivitelerini belirlemekti. Materyal ve Metot: OSS aktivitesini veya sempato-vagal dengeyi ölçmek için kalp hızı değişkenliği (KHD), HPA eksen aktivitesini ölçmek için ise tükürük kortizolü kullanıldı. Bu bağlamda aşağıdaki soruların cevapları arandı: I-Ani sıkışma hissi (urge) olan ve ani sıkışma hissi olmayan (non-urge) BPH erkek hastalarında kortizol ve KHD düzeyleri farklı mıdır? II-İnkontinans gözlenen erkek ve kadınlarda kortizol ve KHD düzeyleri farklı mıdır? Ayrıca stres algısı da ölçeklerle ortaya kondu (STAI-I ve STAI-II). Yapılan bu tez çalışmasında grupların total prostat-spesifik antijen (PSA), tam idrar testi, üre, kreatinin, tükürük kortizolü, KHD, üroflowmetre, yaş, kilo, boy ve vücut kitle indeksi (BMI) parametreleri de incelendi.
Özet (Çeviri)
Voiding Disorders and Stress Axes Aim: Voiding disorders negatively affect human life with aging. Benign prostatic hyperplasia (BPH), which is more common in men with aging, and urinary incontinence, which is more common in women than men, are the most important voiding disorders. The relationships between voiding disorders and stress axes are not well known. There are two main axes that manage stress in the human body: Autonomic nervous system (ANS) and hypothalamo-pituitary-adrenal (HPA) axis. ANS is important in controlling the bladder and sphincter and also manages the fight-or-flight response. HPA produces the stress response by secreting the cortisol hormone. The aim of the current thesis study was to determine the activities of these two axes in patients with voiding disorders. Meterial and Method: Heart rate variability (HRV) was used to measure ANS activity or sympatho-vagal balance, and salivary cortisol was used to measure HPA axis activity. In this context, answers to the following questions were sought: I-Are cortisol and HRV different in male BPH patients with and without urge? II-Are cortisol and HRV levels different in men and women with incontinence? Additionally, the perception of stress was recorded with scales (STAI-1 and STAI-2). In this thesis study, total prostate-specific antigen (PSA), complete urine test, urea, creatinine, salivary cortisol, HRV, uroflowmeter, age, weight, height and body mass index (BMI) parameters were examined in study groups.