Ballistic modeling of hybrid composites materials
Hibrit kompozit malzemelerin balistic modellemesi
- Tez No: 891418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET REFAH TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hibrit kompozitler, günümüz endüstrisinde gelişmiş ve karmaşık uygulamalar için temel ve son derece önemli mühendislik malzemelerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, katman sayısı aynı kalmak şartıyla, katman tipi ve katman diziliminin, aynı balistik etki altında kompozit malzemelerin davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Laboratuvarda vakum infüzyon üretim yöntemi ile 10 adet reçine destekli cam elyaf ve karbon katkılı hibrit kompozit numune elde edilmiştir. Vakum infüzyon üretim yöntemi kullanılarak kompozit malzemelerin üretimi için 200 g/m2 twill cam elyaf kumaş kullanılmıştır. Üretilen kompozitlerin balistik etkilerini incelemek amacıyla STANAG 2920 standartlarına uygun olarak poligonda atış gerçekleştirilmiştir. Belirlenen bu atış testleri sonucunda, merminin kompozit malzemeler üzerinde oluşturduğu hasarlar analiz edilmiştir. Ayrıca, malzemedeki katman düzeni ve katman tipinin mermi hızını nasıl etkilediği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hybrid composites have become one of the essential and highly important engineering materials for advanced and complex applications in today's industry. In this study, the behaviours of composite materials under the same ballistic effect of layer type and layer arrangement were investigated experimentally, provided that the number of layers remained the same. . In the laboratory, 10 resin-supported glass fibre and carbon doped hybrid composite samples were obtained by vacuum infusion production method. In order to examine the ballistic effects of the produced composites, shooting was carried out in the polygon in accordance with STANAG 2920 standards. As a result of these specified firing tests, the damages caused by the projectile on composite materials were analysed. In addition, it was analysed how the layer order and layer type in the material affect the projectile velocity.