Tıp fakültesi hastanelerinde yaşam döngüsü değerlendirme yaklaşımı ile çevresel ayak izinin hesaplanması: Gazi Universitesi
Environmental footprint evaluation of a medical faculty hospital with life cycle assessment approach: Gazi University
- Tez No: 891417
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GAMZE YÜCEL IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) yöntemi ile 2021 ve 2022 yılları çevresel ayak izi hesaplaması yapılmıştır. YDD'nin ana hatlarını ve gerekliliklerini belirleyen ISO 14044 Çevre yönetimi - Hayat boyu değerlendirme - Gerekler ve kılavuz standardı esas alınarak, SimaPro v 9.0.0.48 (PRé Sustainability, Amersfoort, Hollanda) yazılımı kullanılmıştır. SimaPro'da verilerin analizinde, 'EF Method (adapted)' metodu uygulanmıştır. Hastane faaliyetlerinin kapsam-1, kapsam-2 ve kapsam-3 tüketimleri için yapılan hesaplamalarda sıcak nokta hem 2021 yılı hem de 2022 yılı için elektrik kullanımı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Life Cycle Assessment (LCA) method was employed to conduct environmental footprint evaluations for Gazi University Faculty of Medicine Hospital in 2021 and 2022. Following the outlines and requirements of the ISO 14044 Environmental Management - Life Cycle Assessment - Requirements and Guidelines standard, SimaPro v 9.0.0.48 (PRé Sustainability, Amersfoort, Netherlands) software was utilized. Within SimaPro, the 'EF Method (adapted)' was applied for data analysis. It was identified that electricity consumption served as a hotspot for both 2021 and 2022 in the calculations of Scope 1, Scope 2, and Scope 3 emissions associated with hospital activities.