Rekreatif sporla uğraşan 18 yaş ve üstü bireylerin stresle başa çıkma stilleri ve yaşam tatminin incelenmesi
An examination of stress coping styles and life satisfaction in individuals aged 18 and above engaging in recreational sports
- Tez No: 891446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekreatif sporla uğraşan 18 yaş ve üstü bireylerin stresle başa çıkma stilleri ile yaşam tatminleri arasındaki ilişkinin sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesidir. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla nicel araştırmalardan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verileri toplamak için katılımcılara sosyodemografik bilgi formu,“Stresle Başa Çıkma Stilleri”ölçeği ve“Yaşam Tatmini”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi kolayda örneklem yöntemi ile seçilen 407 (erkek 235, kadın 172) kişiden oluşmaktadır. . Araştırmada SPSS 27 programı kullanılarak veri analizi yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak incelenmiş, ayrıca ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılıklarını anlamak amacıyla Bağımsız Gruplar T-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Yordayıcılık analizi için Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, yaşam tatmini ve stresle başa çıkma stilleri arasında ilişki bulunmaktadır. Stresle başa çıkma stillerinin yaşam tatminini anlamlı biçimde yordadığı görülmüştür. Yaşam tatmininin, haftalık spor yapma süresine göre farklılaştığı, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve spor yapılan yıla göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Stresle başa çıkma stillerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, haftalık spor yapma süresi ve spor yapılan süreye göre farklılaştığı, medeni duruma göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between stress coping styles and life satisfaction of individuals aged 18 and over who are engaged in recreational sports according to sociodemographic variables. In order to determine the relationship between the variables, relational screening model was used from quantitative research. Sociodemographic information form,“Stress Coping Styles”scale and“Life Satisfaction”scale were used to collect the data. The sample of the study consisted of 407 people (male 235, female 172) selected by random sampling method. . Data analysis was performed using SPSS 27 program. The level and direction of the relationship between the scales were examined using Pearson Correlation analysis, and Independent Groups T-test and ANOVA tests were applied to understand the differences of the scales according to demographic variables. Multiple Linear Regression method was used for predictive analysis. According to the results of the study, there is a relationship between life satisfaction and coping styles with stress. Stress coping styles were found to significantly predict life satisfaction. It was determined that life satisfaction differed according to the duration of weekly sports practice, but not according to gender, age, marital status, educational status and years of sports practice. It was determined that stress coping styles differed according to gender, age, educational status, weekly sports practice duration and years of sports practice, but not according to marital status.