Kronik venöz yetmezlik ve huzursuz bacak sendromu olan bireylerde alt ekstremite fonksiyonelliği, yorgunluk, uyku ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of lower extremity functionality, fatigue, sleep and quality of life in individuals chronic venous insufficiency and restless legs syndrome
- Tez No: 891447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Epidemiyolojik araştırmalar Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) ile vasküler hastalıkları ilişkilendirmiştir. Yakın zamanda, Kronik Venöz Yetmezlik (KVY) ve HBS risk faktörlerinin epidemiyolojik özelliklerinin çok benzer olduğu, venöz yetmezliğin tedavisi ile HBS semptomlarının düzelebildiği düşünülmektedir. Günümüzde bu hastalıkların bireyler üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı KVY ve HBS hastalarında yorgunluk, ağrı, ödem, baldır kaslarının kuvveti ve alt ekstremite fonksiyonelliği gibi parametrelerin uyku veya yaşam kalitesi ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya HBS olan (n=27, %45) ve olmayan (n=33, %55) KVY'li bireyler katıldı. Demografik bilgileri alınıp, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Uluslararası Huzursuz Bacaklar Sendromu Çalışma Grubu Şiddet Ölçeği (UHBSÇGŞÖ), CIVIQ-20, Alt Ekstremite Fonksiyonel Ölçeği, Yorgunluk Şiddet Ölçeği, 30 sn Otur ve Kalk Testi, YMCA Üç dk Basamak Testi, ağrı için dolorimetre, ödem için çevre ölçümü, eklem hareket açıklığı gonyometre kullanıldı. CEAP'a göre gruplar arasında; uyku durumu, yaşam kalitesi, fiziksel endurans, alt ekstremite fonksiyonelliği, eklem hareket açıklığı ve kas kuvveti açısından anlamlı fark bulunamadı. HBS olan ve olmayan bireylerde yaşam kalitesi anketi puanı ile alt boyutlarının puanı, alışılmış uyku etkinliği puanı, üç dk basamak testi sonuçları istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Epidemiological studies have not differentiated between Restless Legs Syndrome (RLS) and vascular diseases. More recently, the risks of Chronic Venous Insufficiency (CVI) and RLS are so similar that they can be epidemiologically eliminated, and venous therapy is given where RLS flow is restored with therapy. Today, there are opportunities for these individuals to live their lives. The purpose of this programming is to understand the information between parameters such as fatigue, pain, edema, calf muscle strength and lower extremity functionality and sleep or quality of life in children with CVI and RLS. Individuals with CVI with (n=27, 45%) and without (n=33, 55%) RLS participated in the study. Demographic information was taken and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), International Restless Legs Syndrome Study Group Severity Scale (UHBSRSS), CIVIQ-20, Lower Extremity Functional Scale, Fatigue Severity Scale, 30-second Sit and Stand Test, YMCA Three-minute Step Test, Dolorimetry was recorded for pain, environmental appearance was recorded for edema, and goniometer was recorded for joint range of motion. According to CEAP, among the groups; There was no significant difference in terms of sleep status, quality of life, physical endurance, lower extremity functionality, joint range of motion and muscle strength. Life score survey scores and sub-measure scores, habitual sleep efficiency score, and three-minute step test results were similar in individuals with and without RLS (p>0.05).