Psikotik bozukluğu olan hastalara bakım veren kişilerde ruh sağlığı okuryazarlığının hastaların işlevselliği ile ilişkisi
Caring for patients with psychotic disorders mental health in people who give literacy and functionality of patients relationship with
- Tez No: 891511
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı psikotik bozukluğu olan hastalara bakım veren kişilerde ruh sağlığı okuryazarlığının hastaların işlevselliği ile ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.12.2023-31.05.2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği ve Yıldırım Toplum Ruh Sağlığı'na poliklinikten başvuran ve ayaktan takip edilen Hastalara bakım verenlerle yüz yüze yapılmıştır. Çalışmaya 174 bakım veren katılmıştır, bakım verenlere RSOY Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between mental health literacy and the functionality of patients who care for patients with psychotic disorders. Materials and Methods: This research was conducted face-to-face with caregivers of outpatients who applied to Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Mental Health and Diseases Clinic and Yıldırım Community Mental Health polyclinic between 01.12.2023 and 31.05.2024. 174 caregivers participated in the study, and the RSOY Scale was applied to the caregivers.