3B materyallerin ve posterior kompozit rezinin yüzey pürüzlülüğü, mikrosertlik ve renklenme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of surface roughness, micro-hardness and color properties of 3D materials and posterior composite resin
  1. Tez No: 891527
  2. Yazar: HASAN ÇAĞRI EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ERSÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, iki farklı 3B baskılı rezin materyalin (Formlabs Permanent Crown, Asiga Crowntec) ve geleneksel kompozit rezin materyalin (FiltekZ250) yüzey pürüzlülüğü, renk stabilitesi ve mikrosertlik özelliklerini değerlendirmektir. Materyallerin performansları, farklı çözeltilere maruz bırakılarak incelenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmada, iki farklı 3B baskılı rezin (Formlabs Permanent Crown, Asiga Crowntec) ve 1 adet geleneksel mikrohibrit kompozit rezin (FiltekZ250) kullanılarak 10 mm çap ve 2 mm kalınlıkta toplam 120 adet numune hazırlandı. Bu materyaller, distile su, kahve, çay ve kola gibi farklı solüsyonlarda bekletilerek başlangıçta, 7. günde ve 30. günde ölçümler yapılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri optik profilometre (Zeiss Smartproof 5) ile, renk değişimleri spektrofotometre (VITA Easyshade V) ile, ve mikrosertlik değerleri Vickers mikrosertlik ölçme cihazı (Shimadzu HMV-G) ile belirlenmiştir. Bulgular: Numunelerin solüsyonlara maruz kalmaları sonucu, yüzey pürüzlülüğü açısından en düşük değeri FiltekZ250 geleneksel kompozit gösterirken, en yüksek yüzey pürüzlülüğünü ise Formlabs 3B materyal grubu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the surface roughness, color stability, and microhardness properties of two different 3D-printed resin materials (Formlabs Permanent Crown, Asiga Crowntec) compared to a conventional composite resin material (FiltekZ250). The performance of these materials was assessed after exposure to various solutions. Materials and Methods: A total of 120 samples were prepared using two different 3D-printed resins (Formlabs Permanent Crown, Asiga Crowntec) and one conventional microhybrid composite resin (FiltekZ250), with dimensions of 10 mm in diameter and 2 mm in thickness. These materials were immersed in different solutions, including distilled water, coffee, tea, and cola, and measurements were taken initially, on day 7, and on day 30. Surface roughness was measured using an optical profilometer (Zeiss Smartproof 5), color changes were assessed with a spectrophotometer (VITA Easyshade V), and microhardness was determined using a Vickers microhardness tester (Shimadzu HMV-G). Results: After exposure to the solutions, the conventional composite FiltekZ250 exhibited the lowest surface roughness, while the highest surface roughness was observed in the Formlabs 3D material group.