Genç basketbol oyuncularında yarı sahada 3x3 tek ve çift potalı oynanan basketbola özgü oyunlara verilen psikofizyolojik ve teknik cevapların karşılaştırılması
Comparison of psychophysiological and technical responses given to young basketball players to basketball-specific games played in the half-field 3x3 single and double pot.
- Tez No: 891540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERŞAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, yarı sahada tek pota ve çift potada oynan 3x3 basketbol oyununa özgü psikofizyolojik ve teknik cevapların karşılaştırmasıdır. Araştırma grubu rasgele kontrollü bir şekilde belirlenen ve 12 genç basketbolcu (yaş = 16.58 ± 0.5, boy = 177.58 ± 4.03, kg = 61.68 ± 2.41, bki = 19.56 ± 0.68) oluşturmuştur. Çalışma sırasında kalp atım hızı (KAH) ortalaması, kalp atım hızı yüzdesi (KAH%), katedilen toplam mesafe (KTM), algılanan zorluk derecesi (AZD) ve keyif cevapları belirlenmiştir. Bu cevaplara ek olarak, oyunlar sırasında başarılı, başarısız ve toplam pas, başarılı, başarısız ve toplam şut ile top kaybı gibi teknik aktiviteler kaydedilmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the psychophysiological and technical responses specific to the 3x3 basketball game played on half-court with a single hoop and a double hoop. The research group consisted of 12 young basketball players (age = 16.58 ± 0.5, height = 177.58 ± 4.03, kg = 61.68 ± 2.41, bmi = 19.56 ± 0.68) who were selected in a randomized controlled trial. During the study, mean heart rate (HR), heart rate percentage (HR%), total covered distance (TCD), the rating of perceived exertion (RPE), enjoyment responses were determined. In addition, technical activities such as successful, unsuccessful and total passes, successful, unsuccessful and total shots and turnovers were recorded.