Çocuklarda indirekt yöntem ile serum spesifik proteinlerinin referans aralıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of reference ranges for serum specific proteins in children using indirect methods
- Tez No: 891555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNANÇ KARAKOYUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÇOCUKLARDA İNDİREKT YÖNTEM İLE SERUM SPESİFİK PROTEİNLERİNİN REFERANS ARALIKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Çalışmamızda pediatrik popülasyonda IgG, IgA, IgM ve IgE parametrelerinin yaşa ve cinsiyete göre referans aralıklarını indirekt yöntemler olan refineR ve kosmic uygulamaları ile belirlemeyi amaçladık. Belirlediğimiz referans aralıkları direkt yöntemle belirlenen CALIPER çalışması verileriyle karşılaştırıp kullandığımız yöntemlerin güvenilirliğini de test ettik. Gereç ve Yöntem: Hastane veri bankasından 2020-2023 yıllarında çalışılmış 120.194 adet IgG, IgA, IgM, IgE verileri çekildi. Gerekli dışlama kriterleri uygulandı. Tukey yöntemiyle uç değerler atıldı. Normal dağılıma uymayan gruplarda Box-Cox dönüşümü uygulandı. Bu işlemlerden sonra kalan 69.435 veri Harris Boyd yöntemi ile cinsiyet ve yaşlara göre gruplara ayrıldı ve her grubun RI'ları refineR ve kosmic uygulamaları kullanarak indirekt yöntemle belirlendi ve güven aralıkları hesaplandı. Belirlediğimiz RI'lar, direkt yöntemle belirlenen CALIPER çalışmasının verileriyle eşdeğerlik sınırları kavramı kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Pediatrik yaş grubunda IgG, IgA ve IgE testleri için kadın ve erkek grupları arasında anlamlı fark bulunmadığından ortak referans değerleri hesaplandı. IgM için ise cinsiyete göre ayrılmış referans değerler hesaplandı. IgG, IgA ve IgE seviyelerinin yaşla birlikte kademeli olarak arttığı ve IgM konsantrasyonlarının ise nispeten sabit kaldığı tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları ile CALIPER çalışmasıyla yapılan karşılaştırmada uyum gözlenmiştir. Kit prospektüsünde pediatrik referans aralık değerleri bulunmadığından dolayı literatürde bu alana katkı yaptığımızı düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF REFERENCE RANGES FOR SERUM SPECIFIC PROTEINS IN CHILDREN USING INDIRECT METHODS Aim: Our study aimed to determine the reference intervals (RIs) for IgG, IgA, IgM, and IgE parameters in the pediatric population based on age and gender using indirect methods, refineR, and kosmic applications. We also aimed to assess the reliability of the methods employed by comparing the determined RIs with the data from the CALIPER study, which utilized direct methods. Materials and Methods: A total of 120.194 IgG, IgA, IgM, and IgE data from the years 2020-2023 were extracted from the hospital database. Necessary exclusion criteria were applied, and outliers were removed using the Tukey method. Box-Cox transformation was applied to groups that did not follow a normal distribution. Subsequently, the remaining 69,435 data were grouped by gender and age using the Harris-Boyd method. RIs for each group were determined using refineR and kosmic applications, and confidence intervals were calculated. The determined RIs were compared with the data from the CALIPER study using the concept of equivalence boundaries. Results: Common reference values were calculated for IgG, IgA, and IgE tests in the pediatric age group, as no significant differences were found. Separate reference values were calculated for IgM based on gender. It was observed that IgG, IgA, and IgE levels gradually increased with age, while IgM concentrations remained relatively stable. Conclusion: Our study results showed concordance with the CALIPER study. As pediatric reference range values were not provided in the kit prospectus, we believe our contribution to the literature lies in filling this gap.