Leptinin obez ratların karaciğerinde redoks statüsü ile asprosin ve asilasyon uyarıcı protein üzerine etkileri
The effects of leptin on redox status and asprosin and acylation stimulating protein in the liver of obese rats
- Tez No: 891582
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaçlar: Çalışmamızın amacı obez ratların karaciğerinde leptinin asprosin, asilasyon uyarıcı protein ve redoks statüsü üzerine etkilerini araştırmak ve obezite patofizyolojisindeki rolünü ve terapötik potansiyelini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 32 adet Wistar Albino cinsi ratlar rastlantısal olarak kontrol, kontrol+leptin, obezite, obezite+leptin olacak şekilde gruplara ayrılmıştır. Obezite modeli oluşturmak için ratlara özel üretilen yağlı diyet 12 hafta boyunca ad libitum olarak sunulmuş ve bu süre sonunda, kontrol ve obez gruplarına beş gün boyunca fosfat tampon çözeltisi (2mL/kg), obez+leptin ve kontrol+leptin gruplarına ise beş gün boyunca leptin (0,1mg/kg) intraperitoneal enjeksiyonu yapılmıştır. Bu süre sonunda ratlar sakrifiye edilerek karaciğer dokuları alınmış ve parametrelerin analizleri ELISA kitleri, kolorimetrik kitler, spektrofotometrik ve spektroflorometrik yöntemler ile yapılmıştır. Bulgular: Obez gruplarında asprosin, asilasyon uyarıcı protein, inflamasyon ve oksidatif stres artışını gösteren biyobelirteçlerin konsantrasyonları kontrol gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Karaciğer dokusunda hasar biyobelirteçleri olarak değerlendirilen ALT, AST, LDH enzimlerinin spesifik aktiviteleri obez grubunda kontrollere kıyasla anlamlı olarak yüksek olup, eksojen leptin uygulaması sonucu üç biyobelirteç için de anlamlı bir azalma mevcuttur. Diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Obez gruplarda sistemik inflamasyon artışı ve redoks homeostasisinde bozulmalar ile karaciğer dokusunda artan doku hasar biyobelirteçleri obezite bağlantılı karaciğer komplikasyonlarını düşündürmektedir. Leptin enjeksiyonu sonucu obez gruplarda azalan ALT, AST, LDH aktiviteleri leptinin karaciğer dokusu üzerinde terapötik potansiyelini gösterebilir. Çalışmamızın obezite patofizyolojisinin aydınlatılmasına katkıda bulunabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the effects of leptin on asprosin, acylation stimulating protein and redox status in the liver of obese rats and to evaluate its role and therapeutic potential in the pathophysiology of obesity. Materials and Methods: 32 Wistar Albino rats were randomly divided into groups as control, control+leptin, obesity, obesity+leptin. To create an obesity model, high fat diet for rats was presented ad libitum for 12 weeks, and at the end of this period, phosphate buffer solution (2mL/kg) was administered to the control and obese groups, leptin (0.1mg/kg) was administered to the obese+leptin and control+leptin groups for five days. After this period, the rats were sacrificed and their liver tissues were taken and the parameters were analyzed with ELISA kits, colorimetric kits, spectrophotometric and spectrofluorometric methods. Results: Concentrations of asprosin, acylation-stimulating protein, inflammation and biomarkers indicating increased oxidative stress were found to be significantly higher in obese groups compared to control groups. The specific activities of ALT, AST, LDH enzymes, which are considered biomarkers of liver tissue damage, are significantly higher in the obese group compared to controls, and there is a significant decrease in all three biomarkers as a result of exogenous leptin application. No statistically significant relationship was found between other groups. Conclusion: Increased systemic inflammation and disruptions in redox homeostasis and increased tissue damage biomarkers in liver tissue in obese groups suggest obesity-related liver complications. Decreased ALT, AST, LDH activities in obese groups as a result of leptin injection may indicate the therapeutic potential of leptin on liver tissue. We believe that our study may contribute to elucidating the pathophysiology of obesity.