Sosyal onay ihtiyacı ve sorumlu tüketim davranışının restoran seçiminde düzenleyici rolünün belirlenmesi
Determining the moderating role of need for social approval and responsible consumption behavior in restaurant selection
  1. Tez No: 891683
  2. Yazar: FATMA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin sosyal onay alma ihtiyacının, çevresel ve etik sorumluluk çerçevesindeki tüketim davranışları ile restoran tercihleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Amaç doğrultusunda çalışmanın evrenini Ankara Yenimahalle, Altındağ ve Çankaya ilçelerindeki restoranlar oluştururken, örneklem bu restoranların müşterileri arasından kolayda örneklem yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Ağustos-Eylül 2023 tarihleri arasında örneklemi oluşturan ilçelerde 1163 gönüllü katılımcıya anket uygulanmış ve toplanan veriler istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın amacına ulaşmak için gerekli olan veriler nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, sorumlu tüketim davranışı ölçeği, sosyal onay ihtiyacı ölçeği ve restoran seçimi anketi kullanılarak veri toplanmıştır. Verilerin ve hipotezlerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, t testi, ANOVA, DFA (Doğrulayıcı Faktör Analizi) analizleri kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik analizi Cronbach's Alpha katsayısıyla, yapısal geçerliliği ise DFA ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of individuals' need for social approval on their environmentally and ethically responsible consumption behaviors and restaurant preferences. For the purpose, the population of the study was the restaurants in Ankara Yenimahalle, Altındağ and Çankaya districts, and the sample was selected from among the customers of these restaurants using the convenience sampling method. A survey was administered to 1163 volunteer participants in the districts forming the sample between August and September 2023, and the collected data was analyzed using statistical package programs. The data necessary to achieve the purpose of the study was obtained using the survey technique, one of the quantitative research methods. In the study, data was collected using the responsible consumption behavior scale, the need for social approval scale and the restaurant choice survey as data collection tools. Descriptive statistics, t test, ANOVA, CFA analyzes were used to evaluate the data and hypotheses. The reliability analysis of the scales was examined with Cronbach's Alpha coefficient, and the structural validity was examined with CFA.