Toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekonomik büyüme
Gender equality and economic growth
  1. Tez No: 891706
  2. Yazar: ŞÜKRİYE AÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF DESTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenmiştir. Kadınların ekonomik hayata tam ve eşit katılımının, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve toplumsal refah için kritik olduğu inancıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GDP) üzerindeki etkileri değerlendirmek için kadın istihdam oranı (FEM), fiziki sermaye (K), işgücü oranı (L) ve dışa açıklık oranı (TRADE) değişkenleri kullanılmıştır. Ayrıca Dickey-Fuller GLS Birim Kök Testi, Eşbütünleşme Analizi ve ARDL Sınır Testi gibi ekonometrik yöntemler uygulanmıştır. Çalışma sonucunda ulaşılan bulgular, kadın istihdam oranının (FEM) ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediğini, fiziki sermaye (K) değişkeninin de olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak, dışa açıklık oranı (TRADE) değişkeni istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. İşgücü oranı (L) değişkeni, işgücü artışının verimsizliği nedeniyle ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği görülmüştür. Ayrıca, 2008 finansal krizinin uzun vadede Türkiye ekonomisi üzerinde negatif bir etki yarattığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kadın istihdamının ekonomik büyümeyi desteklediği anlaşılmıştır. Bu doğrultuda, kadınların işgücüne katılımını artırmaya yönelik politikalar geliştirilmelidir. Kadın girişimciliğini destekleyen teşvikler, iş ve aile yaşamını dengeleyici düzenlemeler ve eğitim imkanlarının artırılması gerekmektedir. Fiziki sermaye yatırımlarını teşvik edecek ve işgücünün niteliğini artıracak eğitim programları sağlanmalıdır. Ayrıca dış ticaret politikalarının gözden geçirilmesi ve ticaret yapısının iyileştirilmesi önemlidir. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve ekonomik büyümenin sürdürülebilir kılınması için kapsayıcı ve yenilikçi politikalar geliştirilmelidir. Bu adımlar, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal kalkınma hedeflerine ulaşmasını destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between gender equality and economic growth is examined. This research was conducted based on the belief that full and equal participation of women in economic life is critical for sustainable economic growth and social welfare. For this purpose, variables such as female employment rate (FEM), physical capital (K), labor force rate (L), and trade openness rate (TRADE) were used to evaluate their effects on Gross Domestic Product (GDP) in Turkey. Additionally, econometric methods such as the Dickey-Fuller GLS Unit Root Test, Cointegration Analysis, and ARDL Bound Test were applied. The findings of the study indicate that the female employment rate (FEM) positively affects economic growth, and the physical capital (K) variable also has a positive and significant effect. However, the trade openness rate (TRADE) variable was found to be statistically insignificant. The labor force rate (L) variable negatively affects economic growth due to the inefficiency of the increasing labor force. Moreover, it was determined that the 2008 financial crisis had a long-term negative impact on the Turkish economy. In conclusion, it is understood that female employment supports economic growth. Therefore, policies aimed at increasing women's participation in the labor force should be developed. These policies should include incentives supporting female entrepreneurship, arrangements balancing work and family life, and improvements in educational opportunities. It is also necessary to promote physical capital investments and provide educational programs to improve the quality of the labor force. Additionally, trade policies should be reviewed, and the trade structure improved. Inclusive and innovative policies must be developed to ensure gender equality and sustainable economic growth. These steps will support Turkey in achieving its economic and social development goals.