Benzetim modeli kullanarak ileri ve geri bakış mesafesinin trafik üzerindeki etkisinin incelenmesi: Batı Ataşehir örneği
Investigation of look ahead and back distance effect on traffic with simulation model: Batı Atasehir case
  1. Tez No: 891781
  2. Yazar: FURKAN GÜNAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ulaştırma sistemleri bir bütün halinde düşünüldüğünde karayolları gerek başlangıç/son gerekse diğer ulaşım türlerine erişimde önemli bir yere sahiptir. Dikkat edilmesi gereken bir sektör olmasına rağmen çok fazla sorun ve sürdürülemez sonuçlar içermektedir. Sürdürülebilir bir ulaşım sisteminin güvenli olması, verimli çalışması ve ekonomiyi desteklemesi gerekmektedir. Ulaştırma sistemlerinde verimliliği, güvenliği, erişilebilirliği, sürdürülebilirliği ve üretkenliği arttırmak üzerine birçok çalışma yapılmaktadır. Çalışmalar yapılırken çeşitli benzetim yazılımlarından faydalanılmaktadır. Mikroskobik trafik benzetim modelleri; özellikle şehir içi ulaşım ağında önemli bir yer tutan kavşak, koridor ve alt ölçekli ulaşım ağlarının analiz edilmesi ve sorunlara sunulan çözüm önerilerinin değerlendirilmesi için etkili bir yol sunmaktadır. Özellikle kentsel alanlarda trafik ile ilgili sorunlar daha yaygın hale geldikçe, benzetim araçları uygulamadan önce gerçek dünya koşullarını taklit etmek için önemli bir fırsat sunmaktadır. Benzetim modellerinin gerçek koşulları doğru bir şekilde temsil edebilmesi için modellerin kalibrasyonu, doğru ve güvenilir sonuçlar elde edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yapılan literatür taraması ışığında, ülkemizde dönel kavşakların benzetim araçları yardımıyla modellenmesi ve kalibrasyonuna dair çok fazla çalışma yapılmadığı görülmektedir. Bu doğrultuda, seçilen ulaşım ağı ilk olarak PTV Vissim benzetim aracında oluşturulmuş ve araziden elde edilen taşıt tipine göre sayım verileri ve hız dağılımları modele girilmiştir. Çalışmada ilgili ulaşım ağı için Amerikan Ulusal Karayolları İdaresi (FHWA) kalibrasyon kılavuzu esas alınarak“ileriye bakma mesafesi (look ahead distance- LAD)”ve“geriye bakma mesafesi (look back distance-LBD)”parametrelerinin kalibrasyonu için bir metodoloji ortaya konulmuş, modelin geçerlilik ölçütlerine göre sınamaları yapılmış ve kalibrasyona ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When considered as a whole of transportation systems, highways have an important place in accessing both initial / final and other types of transportation. Although it is a sector that needs to be paid attention to, it contains too many problems and unsustainable results. A sustainable transport system needs to be safe, operate efficiently and support the economy. Many studies are being carried out on increasing efficiency, safety, accessibility, sustainability and productivity in transportation systems. Various simulation software is used during the studies. Microscopic traffic simulation models provide an effective way to analyze intersections, corridors and sub-scale transportation networks, which occupy an important place in the urban transportation network in particular, and to evaluate the solution proposals presented to problems. As traffic-related problems become more common, especially in urban areas, simulation provides an important opportunity to simulate real-world conditions before applying tools. In order for simulation models to accurately represent real conditions, the calibration of models plays an important role in obtaining accurate and reliable results. In the light of the literature review, it is seen that not much work has been done on the modeling and calibration of roundabouts with the help of simulation tools in our country. In this direction, the selected transportation network was first created in the PTV Vissim simulation tool and census data and speed distributions were entered into the model according to the vehicle type obtained from the terrain. In the study, a methodology for the calibration of the parameters“look ahead distance- LAD”and“look back distance-LBD”based on the calibration manual of the Federal Highway Administration (FHWA) for the relevant transportation network was set out and the model was tested according to the validity criteria and recommendations for calibration were presented.