Ülseratif kolit tedavisine yönelik mesalazin ve eksozomun mikroakışkan tabanlı sistem ile enkapsülasyonu
Encapsulation of mesalazine and exosome with microfluidic-based system for the treatment of ulcerative colitis
- Tez No: 891785
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BÜYÜKKÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, kolon ve rektumda iltihaplanma ve ülserler ile karakterize inflamatuar bağırsak hastalığı olan ülseratif kolitte (ÜK) meydana gelen enflamasyonu azaltmak ve rejenerasyonu arttırmak amacı ile oral uygulanacak bir ilaç taşıyıcı sistem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, özellikle kolon epitel hücreleri üzerinde topikal anti-enflamatuar etkiye sahip olduğu bilinen kimyasal bir etkin madde olan mesalazin ile doku rejenerasyonu ve onarımı kapasiteleri bilinen insan göbek kordonu bağ dokusu (Wharton jeli) kök hücrelerinden elde edilen eksozomlar (hWJ-MKH exo), yeni bir sistem olan damlacık mikroakışkan metodu kullanılarak oluşturulan yağ içinde su emülsiyonu sistemi ile kombin ve ayrı ayrı olmak üzere enkapsüle edilmiş, kolona hedeflenebilmesi için enterik kaplı kapsüllere doldurularak liyofilize edilmiştir. Hazırlanan sistem üzerinde ve içeriğindeki ki mesalazin ve eksozomlar için karakterizasyon çalışmaları yürütülmüştür. Mesalazin için UPLC kullanılarak analitik yöntem geliştirme ve validasyon çalışmaları, eksozomlar için hem elde edilme hem elde edildikten sonra hem de formülasyon geliştirildikten sonra TEM, SEM görüntüleri, hücre içine alımı analizleri, enterik kapsül için ise salım çalışmaları yapılmıştır. Enterik kapsül içeriğindeki mesalazin ve eksozom içeren ve içermeyen liyofilize yağ içinde su emülsiyonunun toksisitesi MTT analiz yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to develop an orally administered drug delivery system to reduce inflammation and increase regeneration in ulcerative colitis (UC), an inflammatory bowel disease characterized by inflammation and ulcers in the colon and rectum. For this purpose, mesalazine, a chemically active ingredient known to have topical anti-inflammatory effects especially on colonic epithelial cells, and exosomes (hWJ-MKH exo) obtained from human umbilical cord connective tissue (Wharton jelly) stem cells, known to have tissue regeneration and repair capacities, were encapsulated separately and in combination with a water-in-oil emulsion system created using a new system called droplet microfluidic method and were filled into enteric-coated capsules and lyophilized for targeting to the colon. Characterization studies were carried out for the prepared system and for the mesalazine and exosomes in it. For mesalazine, an analytical method development and validation studies were conducted using UPLC, for exosomes that during and after their obtaining procedures and after its formulation TEM, SEM image studies, and cellular uptake analyses were performed, and for enteric capsules release studies were conducted. Toxicity studies of the enteric capsule content forming by lyophilized oil-water emulsion and its forms containing mesalazine and exosome were investigated by MTT analysis method.