Mahallerin tavandan soğutulmasına etki eden parametrelerin optimizasyonu
Optimization of paramaters affecting the cooling of spaces through the ceiling
  1. Tez No: 891838
  2. Yazar: CÜNEYT DENİZ KÜHEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BURCU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada pasif soğuk tavan panellerinin farklı su sıcaklıkları, farklı su debileri ve farklı ısı akıları altındaki performans değişimleri deneysel ve teorik matematiksel analizi yapılarak incelenmiştir. Yedi ana bölümden oluşan tez çalışmasında birinci bölümünde klima havalandırma sistemlerinde enerji etkinliği yüksek ve konforlu bir çözüm olarak pasif soğuk tavan sistemlerinin uygulanabilirliği, amacı ve hipotez ifade edilmiştir. Birinci bölümde literatürde şu ana kadar yapılan çalışmalar incelenmiş ve araştırmacıların sonuçlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde pasif soğuk tavan sistemleri ve uygulama detayları paylaşılmıştır. Üçüncü bölümde BS EN12420:2004 standartına göre oluşturulan deney düzeneği ve deneysel yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Deneyde kullanılan cihazlar, ölçüm sisteminde kullanılan ekipmanlar, ölçüm yöntemleri ve hassasiyetleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde deney düzeneğinde yapılan deneylerin sınıflandırmasından bahsedilmiş ve deneysel çalışmalar anlatılmıştır. Deneysel bulgular farklı çalışma koşullarına göre değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde deneysel bulgularda elde edilen verilere göre teorik analiz çalışması yapılmış ve literatür ile karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde pasif soğuk tavan kapasite hesaplaması amacıyla yapılmış olan deneylerin belirsizlik analizi yapılarak sistemin hatasal yüzde sonuçları verilmiştir. Yedinci bölümde ise doktora tezinin sonuçları ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance changes of passive chilled ceiling panels under different water temperatures, different water flow rates and different heat fluxes were investigated by experimentally and theoretical mathematical analysis. The first chapter of the thesis, which consists of seven main sections, presents the applicability, purpose, and hypothesis of passive cool ceiling systems as a highly energy-efficient and comfortable solution in air conditioning systems. In this chapter, previous studies in the literature were examined, and the results of researchers were presented. The second chapter shares details of passive cool ceiling systems and their application. The third chapter provides information about the experimental setup and method created according to the BS EN12420:2004 standard. The devices used in the experiment, the equipment used in the measurement system, and the measurement methods and their sensitivities are explained. The fourth chapter discusses the classification of the experiments conducted in the experimental setup and describes the experimental studies. The experimental findings were evaluated based on different working conditions. In the fifth chapter, a theoretical analysis study was conducted based on the experimental findings, and it was compared with the literature. In the sixth chapter, the uncertainty analysis of experiments conducted for the calculation of the passive cool ceiling capacity was performed, and the error percentages of the system were presented. In the seventh chapter, the conclusions and recommendations of the doctoral thesis are presented.