İnkjet dijital baskı teknolojisinde kullanılan mürekkeplerin araştırılması ve kişisel uygulamalarr
Research of inks used in inkjet digital printing technologyand personal applications
  1. Tez No: 891839
  2. Yazar: ÇETİN DAVRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞİRİN KOÇAK ÖZESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Birinci bölümde, seramiğin endüstriyel boyutu, seramik endüstrisi ve seramik karo endüstrisi hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde baskının tanımı, tarihçesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Seramik sanatı alanında kullanılan baskı teknikleri anlatılmıştır. Seramik sektöründe karo yüzeyinde kullanılan inkjet baskı teknolojisi ile birlikte, inkjet yöntemi, seramik karo sektöründe inkjet kullanımı, tarihçesi ve çalışma prensipleri üzerine bilgiler verilmiştir. Ayrıca karo ve sofra eşyası ürünleri üzerine inkjet baskıları anlatılmış, tasarım, renk yönetimi, mürekkepler, efektler ve baskı makineleri hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde inkjet baskı tekniği ile yapmış olduğum kişisel uygulamalarla konunun anlaşılması ve pekiştirilmesi amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde tez çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen projelerin çıkış noktaları, sistemi ve amaçları belirtilmiştir. Bunun yanı sıra tasarımcının üretim unsurları ve ink jet mürekkeplerinin seramik endüstrindeki etkileri yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde ise dijital baskı teknolojisinin seramik endüstrisindeki etkileri incelenmiş ve bu teknolojinin üretici, tasarımcı ve ürün yönleri bakımından analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part, detailed information is given about the industrial dimension of ceramics, the ceramic industry and the ceramic tile industry. In the second part, general information about the definition and history of printing is given. Printing techniques used in the field of ceramic art are explained. Information is given on the inkjet printing technology used on the tile surface in the ceramic industry, the inkjet method, the use of inkjet in the ceramic tile industry, its history and working principles. In addition, inkjet printing on tiles and tableware products is explained, and detailed information about design, color management, inks, effects and printing machines is included. In the third part, it is aimed to understand and reinforce the subject with my personal applications with the inkjet printing technique. In the fourth chapter, the starting points, system and objectives of the projects carried out within the scope of the thesis studies are stated. In addition, the designer's production elements and the effects of ink jet inks on the ceramic industry are interpreted. In conclusion chapter, the effects of digital printing technology in the ceramic industry were examined and this technology was analyzed in terms of producer, designer and product aspects.