Bangladeş ve Myanmar gazetelerinde 2017 Rohingya Krizinin çerçevelenmesi
Framing of the Rohingya Crisis in 2017 in The Newspapers of Bangladesh and Myanmar
- Tez No: 891855
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HÜLÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Myanmar'ın Rohingya halkı dünya üzerinde en çok zulüm gören halklardan biri olarak kabul edilmektedir. Yüzyıllardır Myanmar'ın Rakhaine eyaletinde yaşayan etnik-dilsel ve dini bir azınlıktır. Ağustos 2017'de askeri operasyonlar nedeniyle 750,000'den fazla Rohingya Myanmar'dan kaçarak Bangladeş'e girmiştir. Önceki 550,000 ile birlikte Bangladeş şu anda Güneydoğu bölgesinde yaklaşık 1.3 milyon Rohingyaya ev sahipliği yapmaktadır. Rohingya krizi Ağustos 2017'de başladığında, uluslararası medyanın yanı sıra Bangladeş ve Myanmar medyası da Rohingya kriziyle ilgili haberler yayınlamıştır. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı Bangladeş ve Myanmar gazetelerinin 2017 yılındaki Rohingya krizini farklı haber çerçeveleri kullanarak nasıl çerçevelediklerini incelemektir. Bu araştırmayı gerçekleştirmek için Bangladeş ve Myanmar'dan farklı geçmişlere sahip dört gazete amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiştir. Bangladeş'ten seçilen iki gazete, liberal ve ilerici bir gazete olan günlük Prothom Alo ile İslam ve Müslümanlarla ilgili davaları destekleyen sağcı bir gazete olan günlük Nayadiganta'dır. Myanmar'dan seçilen iki gazete, devlete ait İngilizce bir gazete olan The Global New Light Of Myanmar ve özel bir şirket tarafından yayınlanan İngilizce bir gazete olan günlük Myanmar Times'tır. Seçilen dört gazetede 26 Ağustos 2017 ile 25 Ekim 2017 tarihleri arasında yayınlanan haberler incelenmiştir. Çünkü en önemli olaylar bu süre içinde gerçekleşmiştir. Nicel içerik analizi yöntemi ve nitel içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Nicel bulgular, dört gazetenin toplam on dört haber çerçevesi kullandığını göstermiştir. Bu haber çerçeveleri arasında dayanışma çerçevesi, idari çerçeve ve mağdur çerçevesi Bangladeş ve Myanmar gazetelerinde genel olarak en çok kullanılan haber çerçeveleriydi. Bangladeş gazetelerinde dayanışma çerçevesi, mağdur çerçevesi ve retorik çerçevesi en çok kullanılan haber çerçeveleriydi. Myanmar gazetelerinde ise idari çerçeve, dayanışma çerçevesi ve mağdur çerçevesi en çok kullanılan haber çerçeveleriydi. Sorumluluk çerçevesi, terör çerçevesi, eğitim çerçevesi ve göç çerçevesi dört istisnai haber çerçevesiydi. Bu dört çerçeve arasında sorumluluk çerçevesi sadece Bangladeş gazetelerinde kullanılmıştır. Terörist çerçevesi, eğitim çerçevesi ve göç çerçevesi ise sadece Myanmar gazetelerinde kullanılmıştır. Nitel bulgular, gazetelerin aynı haber çerçevelerini kullanarak okuyuculara bazen benzer, bazen de farklı mesajlar ilettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Rohingya people of Myanmar are considered one of the most persecuted people on earth. They are an ethnolinguistic and religious minority living in Rakhaine state of Myanmar for centuries. In August 2017 because of military operations more than 750,000 Rohingya people fled Myanmar and entered Bangladesh. Combined with the previous 550,000, now Bangladesh is hosting about 1.3 million Rohingyas in its Southeastern part. When the Rohingya crisis started in August 2017, besides the international media, media of Bangladesh and Myanmar also published reports on the Rohingya crisis. In this context, the aim of this research is to examine how the newspapers of Bangladesh and Myanmar framed the Rohingya crisis of 2017 using different news frames. To conduct this research through purposive sampling four newspaper, with different backgrounds, have been selected from Bangladesh and Myanmar. Two newspapers selected from Bangladesh were the daily Prothom Alo, a liberal progressive newspaper, and the daily Nayadiganta, a right-wing newspaper supporting causes related to Islam and Muslims. Two newspapers selected from Myanmar were The Global New Light Of Myanmar, a government-owned English newspaper, and the daily Myanmar Times, an English newspaper published by a private company. News reports published in four selected newspapers from 26 August 2017 to 25 October 2017 have been examined. Because most important incidents have happened within this time. Quantitative content analysis method and qualitative content analysis method have been applied. Quantitative findings showed that, four newspapers used total fourteen news frames. Among these news frames, solidarity frame, the administrative frame and victim frame were the overall most used news frames in newspapers of Bangladesh and Myanmar. In newspapers of Bangladesh the solidarity frame, the victim frame, and the rhetoric frame were the most used news frames. In newspapers of Myanmar, the administrative frame, the solidarity frame, and the victim frame were the most used news frames. The responsibility frame, terrorist frame, education frame and exodus frame were four exceptional news frames. Among these four frames, responsibility frame were only used in the newspapers of Bangladesh. The terrorist frame, Education frame and exodus frame were only used in the newspapers of Myanmar. Qualitative findings showed that, using same news frames sometimes newspapers conveyed messages similarly, sometimes conveyed messages differently to readers.