Finansal istikrar ile bankacılık sistemi arasındaki ilişki: Türkiye için analiz
The realationship between financial stability and banking system: Analysis for Türkiye
  1. Tez No: 891856
  2. Yazar: BERKAN SEKBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Finansal sistem, bir takım kurallar ve düzenlemler altında her türlü alım satım işleminin gerçekleş- tiği piyasaların tümünü kapsamaktadır. Finansal sistemin gelişmiş olması ülke ekonomileri açısından oldukça önemlidir. Finansal sistemde meydana gelen şok dalgaları neticesinde reel ekonomide ciddi bozulmalar meydana gelebilmektedir. Risklerin önceden tespit edilmesi ve müdehale edilmesi finansal istikrarın sağlanması açısından oldukça önemli hale gelmiştir. Finansal sistemi oluşturan en büyük unsur ise bankacılık sistemidir. Bankalar uygulanan para politikası doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmaları açısından hayati öneme sahiptir. Bankacılık sisteminin maruz kalabileceği risklerin önceden gözlemlenebilmesi bankacılık performansı açısından oldukça önemlidir.Bankacılık sisteminin performansının iyi olması, fonların verimli kullanılması sonucu yatırımlar kanalıyla GSYİH ve finansal istikrar üzerinde pozitif etki göstermektedir. Bu çalışmada, Türkiye için finansal istikrar göstergesi ile bankacılık performans göstergesi arasındaki nedensellik ilişkisi 2006-2023 yılları arasındaki dönem için Granger nedensellik testi aracılığıyla incelenmiştir. Analizin bulgularına göre, nedenselliğin yönünün bankacılık performans göstergesinden, finansal istikrara doğru olduğu tespit edilmiştir. Yani bankacılık performans göstergesinde meydana gelecek pozitif şoklar, finansal istikrar göstergelerinde pozitif etki yaratmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular çalışmanın ana hipotezini desteklemiş, finansal istikrar açısından en önemli içsel değişkenin bankacılık performans göstergesi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The financial system encompasses all markets where all kinds of buying and selling transactions take place under a set of rules and regulations. A well-developed financial system is very important for national economies. As a result of shock waves in the financial system, serious deterioration may occur in the real economy. Identifying and responding to risks in advance has become crucial for ensuring financial stability. The biggest element of the financial system is the banking system. Banks are crucial for the monetary transmission mechanisms in line with the monetary policy implemented. The ability to observe the risks to which the banking system may be exposed in advance is very important for banking performance. Good performance of the banking system has a positive impact on GDP and financial stability through investments as a result of efficient use of funds. In this study, the causality relationship between the financial stability indicator and the banking performance indicator for Turkey is analyzed through the Granger causality test for the period between 2006 and 2023. According to the findings of the analysis, the direction of causality is from banking performance indicator to financial stability. In other words, positive shocks to the banking performance indicator have a positive effect on financial stability indicators. The findings of the study support the main hypothesis of the study and it is concluded that the most important endogenous variable in terms of financial stability is the banking performance indicator.