Galeodes araneoides (Pallas, 1772) (Arachnida: Solifugae) türünden kitin eldesi ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of chitin from Galeodes araneoides (Pallas, 1772) (Arachnida: Solifugae)
  1. Tez No: 891871
  2. Yazar: DİLEK DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Yenilenebilir bir kaynak ve biyopolimer olma özelliğinden dolayı kitin, son zamanlarda dünya genelinde tıptan gıdaya, ziraatten kozmetiğe, eczacılıktan atık su arıtımına ve tekstil sektörüne kadar birçok alanda kullanılabilmektedir. Bundan dolayı oldukça dikkat çeken bir biyopolimerdir ve yeni kitin kaynakları sürekli araştırılmaktadır. Bu çalışmada, Galeodes araneoides (Pallas, 1772) türünden ilk kez kitin izole edilerek SEM, FTIR, XRD ve TGA cihazlarının kullanılması ile kitin karakterize edilmiştir. Elde edilen kitinin alfa formunda, termal kararlılığının 334,7℃, Crl değerinin %51.14 olduğu gözlemlenmiş ve yüzey morfolojisinin çok sayıda por içeren fiberli bir yapı gösterdiği görülmüştür. Belirlenen fizikokimyasal özellikleri bakımından bu böğü türünün alternatif bir kitin kaynağı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a renewable resource and biopolymer chitin can be used in many fields such as medicine, food, agriculture, cosmetics, pharmacy, waste water treatment and textile industry. Therefore, it is a attractive biopolymer and new chitin sources are constantly being investigated. In this study, chitin was isolated from Galeodes araneoides(Pallas, 1772) species for the first time and chitin was characterised by using SEM, FTIR, XRD and TGA devices. In the alpha form of the obtained chitin, it was observed that its thermal stability was 334.7℃, Crl value was 51.14% and its surface morphology showed a fibrous structure containing many pores. In terms of the physicochemical properties determined, it is thought that this solifugid species may be an alternative chitin source.