Koyunlarda anogenital uzunluk ve serum antimüllerian hormon düzeylerinin bazı fertilite özellikleri ile karşılaştırılması
Comparison of anogenital distance and serum antimüllerian hormone levels with some fertility characteristics in sheep
- Tez No: 891918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESİH KOCAMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anogenital uzunluk, anüs merkezinden klitoris tabanına kadar ölçümü (AGD) potansiyel olarak fertiliteyi önceden tahmin etmede kullanılabilecek bir fenotipik özelliktir. Farklı çiftlik hayvanlarında yapılan çalışmalarda AGD ölçümü incelenmiştir. Koyunlar için fertiliteyi çiftleşme öncesi tahmin edecek kesin ve hızlı bir parametre mevcut değildir. AGD ölçümü potansiyel olarak umut vericidir. Memeli hayvanlarda ovaryumların foliküler rezervi fertilite üzerine etkilidir. Bu rezervin göstergesi Anti-Müllerian Hormondur (AMH). Farklı çiftlik hayvanlarında yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar, AMH konsantrasyonu ölçümünün fertil hayvanları ayırmak için potansiyel olarak umut verici olduğunu göstermiştir. Sunulan çalışmada vücut kondisyon skorları birbirine yakın, herhangi bir sağlık problemi olmayan, en az bir kere doğum yapmış, 2,5-3 yaş arası, laktasyonda olmayan, 80 adet Karacabey Merinosu koyunlar oluşturmuştur. Koyunların AGD'si metal kumpas kullanarak ölçülmüştür. Koyunlar AGD ölçüsüne göre Grup-1 (AGD uzun) n=40, Grup-2 (AGD kısa) n=40 olarak ayrılmıştır. Koyunlar üreme sezonu dışındayken Vena Jugularis'ten 8 ml sarı kapaklı jelli vakumlu tüplere kan alınmıştır. Koyunlar 60 mg Medroksiprogesteron Asetat içeren süngerler ile intravajinal süngerleme yoluyla senkronize edilmiştir. Alnan kanlar 3500 devirde 10 dakika santrifüj edilerek serumları elde edilmiştir. Serumlardan AMH ELISA yöntemi kullanılarak AMH değerleri çıkarılmıştır. AGD' si uzun ve kısa grubun AMH, yavru sayısı, gebelik durumu, abort ve güç doğum parametreleriyle ilişkisi incelenmiştir. AGD ölçümlerinde Grup-1 (AGD uzun grup) de AGD uzunluğu ortalama 4,87± 0,28 (min-max, 4,6- 5,6) cm, Grup-2 (AGD Kısa grup) ise 3,55±0,24 (min-max, 3- 3,8) cm olduğu belirlenmiştir. ELISA ölçümlerine göre Grup-2'nin AMH seviyesi ortalaması 1,67± 0,57 (min-max, 1,09- 3,66) ng/ml olarak belirlenmiştir. Grup-1'in AMH seviyesi ortalaması ise 1,75± 0,50 (min-max, 1,16 -3,09) ng/ml olarak belirlenmiştir. Grupların ikisindede güç doğum ve abort görülmemiştir. Grup-2 (AGD kısa), Grup-1(AGD uzun)'e göre gebelik ve yavru sayısı bakımından daha iyi sonuç vermiştir (p0,05). Doğum yapmayan koyunların AMH konsantrasyonu istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p0,05). AMH sonuçlarının diğer çalışmalarla uyumsuz olduğu görülmüştür. Sonuç olarak koyunlarda fertil hayvanların önceden seçilebilmesi için AGD ölçümünün potansiyeli olan, hızlı bir belirteç olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anogenital Distance, measured from the center of the anus to the base of the clitoris (AGD), is a phenotypic trait that can potentially be used to predict fertility. AGD measurement has been examined in studies conducted on different farm animals. There is no accurate and rapid parameter to predict fertility for sheep before mating. Measurement of AGD is potentially promising. The follicular reserve of the ovaries has an effect on fertility in mammals. The indicator of this reserve is Anti-Müllerian Hormone (AMH). Results obtained in studies in different farm animals have shown that AMH concentration measurement is potentially promising for distinguishing fertile animals. In the presented study, Karacabey Merino sheep (80 sheep) with body condition scores close to each other, without any health problems, having given birth at least once, aged between 2.5-3 years, not in lactation, were used. AGD of sheep was measured using metal calipers. Sheep were divided into Group-1 (AGD long) n=40 and Group-2 (AGD short) n=40 according to AGD size. When the sheep were out of the breeding season, blood was collected from the Vena Jugularis into 8 ml yellow-capped gel vacuum tubes. Sheep were synchronized by intravaginal sponging with sponges containing 60 mg Medroxyprogesterone Acetate. The blood samples were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes and serum samples were obtained. AMH values were measured from the serums using the AMH ELISA method. The relationship between long and short AGD groups with AMH, number of offspring, pregnancy status, abortion and dystocia parameters was examined. In AGD measurements, the mean AGD length in Group-1 (AGD long group) was 4,87± 0,28 (min-max, 4,6-5,6) cm, and in Group-2 (AGD short group) it was It was determined to be 3,55±0,24 (min-max, 3- 3,8) cm. According to ELISA measurements, the mean AMH level of Group-2 was determined as 1,67± 0,57 (min-max, 1,09- 3,66) ng/ml. The average AMH level of Group-1 was determined as 1,75± 0,50 (min-max, 1,16 -3,09) ng/ml. No dystocia or abortion was observed in either group. Group-2 (AGD short) gave better results in terms of pregnancy and number of offspring compared to Group-1 (AGD long) (p0.05). The AMH concentration of ewes that did not give birth was found to be statistically significantly higher (p0.05). AMH results were found to be incompatible with other studies. As a result, it was concluded that AGD measurement is a potential parameter for pre-selection of fertile animals in sheep.