Mobil uygulamalarda online alışveriş: Trendyol örneği
Online shopping ın mobile applications: The case of Trendyol
  1. Tez No: 891919
  2. Yazar: GÖZDE ÜŞENMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada günümüzün hızla dijitalleşen ortamında online alışverişin ve mobil uygulamaların önemini vurgulanarak ve tüketicilerin satın alma niyeti, memnuniyeti ve sadakatini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemine bağlı olarak tarama modeli kullanılmıştır. Buna göre ise nicel araştırmada veri toplama tekniklerinden olan anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Araştırmanın evreni, Ankara ilinde ikamet eden ve Trendyol e-perakende sitesinden alışveriş yapacak müşteriler olarak tanımlanmıştır. Örneklem, bu evrenden rastgele seçilecek bireyler arasından oluşturularak ve örneklem seçme yöntemi olarak basit rastgele örnekleme tekniği ile yapılmıştır. Veri analizi için SPSS 16.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre işletmelerin müşteri odaklı yaklaşımlar benimsemeleri ve müşteri ilişkileri yönetimini stratejik bir şekilde ele almaları gerektiğini vurgulamaktadır. Müşteri memnuniyetinin artırılması ve müşteri sadakatinin güçlendirilmesi, işletmelerin rekabet avantajını sürdürmelerine ve uzun vadeli başarılarını sağlamlaştırmalarına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to emphasize the importance of online shopping and mobile applications in today's rapidly digitalizing environment and to reveal how they affect consumers' purchase intention, satisfaction and loyalty. Quantitative research method was used in the research. The screening model was used depending on the quantitative research method. Accordingly, data were collected with the survey technique, which is one of the data collection techniques in quantitative research. The universe of the research was defined as customers residing in Ankara and who will shop from the Trendyol e-retail site. The sample was created from individuals to be randomly selected from this universe and the simple random sampling technique was used as the sample selection method. SPSS 16.0 statistical program was used for data analysis. According to the research results, it is emphasized that businesses should adopt customer-oriented approaches and strategically address customer relationship management. Increasing customer satisfaction and strengthening customer loyalty can help businesses maintain their competitive advantage and solidify their long-term success.