Defining predictors of student satisfaction based on student evaluation of teaching using decision tree analysis
Karar ağacı analizi kullanarak üniversite öğrencilerinin öğretim elemanı değerlendirme formlarındaki memnuniyetinin yordayıcılarını belirlemek
- Tez No: 891917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Öğretim elemanı değerlendirme formları, öğretim kalitesini ve öğrenci memnuniyetini değerlendirmek için dünya çapında üniversitelerde kullanılan yöntemlerden en yaygınıdır. Öğretim elemanlarının hangi özelliklerinin öğrencilerin tatmini açısından önemli olduğu ise farklı çalışmalara konu olmuştur. Bu çalışma ile, öğretim elemanlarının hangi özelliklerinin öğrencilerin memnuniyet seviyelerini yordayabileceği araştırılmıştır. Bu amaçla, SPSS'de bir karar ağacı analizi formu olan CHAID kullanılmıştır. Çalışma, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık bölümünde gerçekleşmiştir. Toplamda 23 Likert tipi soru içeren 4281 form incelenmiştir. Bulgular, öğretim elemanlarının etkili ders işlemeleri ile destekleyici davranışlar sergilemelerinin öğrenci memnuniyetinin en önemli yordayıcıları olduğunu göstermektedir. Sonraki önemli yordayıcılar, öğrencilerin farklı düşünceleri değerlendirmelerini ve farklı konularla ilgili yorum yapmalarını sağlamak, geri bildirim vermek ve pozitifliktir. Nispeten daha az önemli yordayıcılar, ders içi etkinliklerin çeşitliliği, derste geçen konularla ilgili öğrencilerin görüş belirtmesini gerektiren sorular sormak, alana hakimlik, yararlı çalışmalar tavsiye etmek, aktif katılımı teşvik etmek, planlı olmak ve İngilizce yayınlar tavsiye etmektir. Anketteki 23 sorunun 13'ü anlamlı yordayıcılar olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Student evaluation of teaching is a prevalent method to assess instructional quality and student satisfaction in higher education all over the world. However, there is an ongoing debate as to which characteristics of instructors make them effective. This study aimed to discover which instructional characteristics can predict student satisfaction levels. To this end, a CHAID analysis, a form of decision tree analysis, was conducted on SPSS to reveal the relationships between instructional characteristics of instructors and student satisfaction level measured by a SET form. The study was conducted at an English language preparatory school of a non-profit private university in Türkiye. 4281 forms including 23 Likert-type questions were analyzed. The findings show effectiveness and being supportive are the most significant predictors of student satisfaction. Following them, enabling students to evaluate different perspectives, encouragement to share views, feedback, and positivity are highly valued by students. Less significant predictors are found to be variety of activities, asking questions to encourage students to express opinions, subject knowledge, guidance, encouraging active participation, preparedness, and recommending publications in English. All in all, 13 of 23 items were significant predictors of student satisfaction.