Çevirimiçi ortamlarda siber zorbalık karşısında verilen tepkilerin incelenmesi
Investigation of reactions to cyberbullying in online environments
  1. Tez No: 891924
  2. Yazar: HİLAL ASLANKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnternet ve bilgi iletişim teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşması iletişim kurma ve sosyalleşme biçimlerini değiştirmiştir. Çevrimiçi ortamlar ve dijital platformların kullanımının artmasıyla birlikte, siber zorbalık toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Siber zorbalık hem ulusal hem de uluslararası bir sorun olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma üniversite öğrencilerinin siber zorbalık karşısında verdiği davranışsal ve duygusal tepkileri değişkenlere göre incelemek amacıyla yapılmıştır. Tarama modeli kullanılarak 2022-2023 Bahar dönemi ve 2023-2024 Güz döneminde eğitim öğretim yılında Eskişehir ilindeki Anadolu Üniversitesi öğrenim gören 497 öğrenci ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Siber Zorbalık Karşısında Verilen Tepkiler Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde normallik dağılımı dikkate alınarak Man Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda siber zorbalık karşısında verilen tepkilerin alt boyutları ile cinsiyet ve fakülte değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği fakat yaş ve günlük internet kullanım süresi değişkeninde anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre erkeklerin intikam puanı, kadınların ise önlem, kaçınma ve içselleştirme puanları yüksek olduğu saptanmıştır. Fakülte değişkenine göre Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesinin diğer fakültelere göre içselleştirme puanlarının yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of the Internet and information communication technologies has changed the ways of communicating and socialising. With the increasing use of online environments and digital platforms, cyberbullying has become a social problem. Cyberbullying is defined as both a national and international problem. This study was conducted to examine the behavioural and emotional reactions of university students to cyberbullying according to variables. It was conducted with 497 students studying at Anadolu University in Eskişehir province in the academic year 2022-2023 Spring semester and 2023-2024 Autumn semester using the survey model. The“Scale of Reactions to Cyberbullying”was used as a data collection tool. In data analysis, Man Whitney U test and Kruskal Wallis H tests were used, taking into account the normality distribution. As a result of the research, it was found that the sub-dimensions of the reactions given in the face of cyberbullying showed a significant difference according to gender and faculty variables, but did not show a significant difference in age and daily internet usage time variables. According to the gender variable, it was found that men had higher revenge scores, while women had higher prevention, avoidance and internalisation scores. According to the faculty variable, it was found that the internalisation scores of the Faculty of Educational Sciences and the Faculty of Health Sciences were higher than the other faculties.