Bilim festivallerinde görev alan fen bilimleri öğretmenlerinin duyguları ve bilimsel muhakemenin ön koşullarını kazandırmaya yönelik görüşleri
The views of science teachers taking part in science festivals on duty over attaining feelings and the prerequisites of scientific reasoning
  1. Tez No: 892046
  2. Yazar: OSMAN SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilim festivallerinde görev alan fen bilimleri öğretmenlerinin duyguları ve bilimsel muhakemenin ön koşullarını kazandırmaya yönelik görüşlerini incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiştir. Çalışma grubunu daha önceden bilim festivallerinde görev alan 14 (altı kadın, sekiz erkek) fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada verilerin toplanması için araştırmacı tarafından alan yazını taraması ve uzman görüşleri neticesinde oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler bilim festivallerinde görev alan fen bilimleri öğretmenleri ile çevrimiçi/yüz yüze görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin bilim festivallerinin planlama sürecinde çoğunlukla olumlu duygular hissettikleri ve bu duygularını heyecan, motivasyon ve yeterlilik olarak dile getirdikleri tespit edilmiştir. Öğretmenler planlama sürecinde gözlem yapma becerilerini problemleri gözlemleme amacıyla kullanırken bu kapsamda genellikle saha incelemesi ve önceki projeleri incelemeyi tercih etmişlerdir. Öğretmenler planlama sürecinde alan bilgilerini çoğunlukla yapılacak olan etkinliklerin öğrencilerin gelişim düzeyine uygunluğunu belirleme amacıyla kullanmışlardır. Öğretmenler planlama sürecinde deneyimlerinden ise genellikle öğrencilerle birlikte proje üretme amacıyla yararlanmışlardır. Öğretmenler bilim festivallerinin uygulama sürecinde yaşadıkları olumlu duygularını sıklıkla mutluluk ve motivasyon olarak ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin bilim festivallerinin uygulama sürecinde yaşadıkları olumsuz duygularda ise büyük ölçüde yorgunluk ve stres öne çıkmaktadır. Öğretmenler katıldıkları bilim festivalleri uygulama sürecinde yaptıkları etkinliklerin ziyaretçilerin bilimsel gelişimine katkısına yönelik görüşlerini genellikle bilime karşı sempati duyma ve bilimsel süreç becerilerini geliştirme olarak belirtmişlerdir. Öğretmenler uygulama sürecinde gözlem yapma becerilerine ilişkin görüşlerini büyük ölçüde gözlem yeteneğini geliştirme ve ayrıntılı bakış açısı kazanma olarak ifade etmişlerdir. Yine öğretmenler uygulama sürecinin alan bilgilerine katkı sağladığını ayrıca hem alan bilgisi hem de deneyim açısından mesleki tecrübe kazandıklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenler katıldıkları bilim festivalleri sonrasında yaşadıkları duygulara yönelik görüşlerinde ise ağırlıklı olarak mutluluk duyduklarını, motivasyonlarının arttığını ve rahatlama duygusu hissettiklerini belirtmişlerdir. Bilim festivallerine görev alan fen bilimleri öğretmenlerinin tamamı bilim festivallerinin faydalı olduğunu düşünmesi ve bir öğretmen dışındaki diğer tüm öğretmenlerin tekrar görev almak istemesi dikkat çekmektedir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak öğretmenlerin gözlem yapma becerilerine, alan bilgilerine ve mesleki tecrübelerine katkı sağlamak için bilim festivallerinin sayısı artırılabilir. Bilim festivallerinde verilecek olan ödüller çeşitlendirilerek çok daha fazla öğrencinin ödül alması ile motive edilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the views of science teachers taking part in science festivals on duty over attaining feelings and the prerequisites of scientific reasoning. Case study, one of qualitative research methods, was used as a design in the current study. The working group of the study was made up of 14 science teachers (six women, eight men) who took part in science festivals beforehand. In order to collect the data, the related teacher was reviewed by the researcher and a semi-structured interview form, which was formed as a result of expert views, was used. The data obtained in the study was collected by means of online/face-to-face interviews with the science teachers who took part in science festivals on duty. Content analysis method was used in the analyses of the data. At the end of the study, it was found that the science teachers indicated that they mostly had positive feelings in the process of planning the festivals and that the feelings they had were excitement, motivation and competence. While the teachers used their observation skills for the purpose of observing problems during the process of planning, they preferred field studies and examining earlier projects in general sense. The teachers mostly used their subject matter knowledge to determine the suitability of the activities to be carried out to the development level of the students in the planning process. As for their experiences in the planning process, they used them largely to produce projects. The teachers pointed out that the positive feelings they had during application of the science festivals were often happiness and motivation. When it comes to the negative feelings they had during the application of the science festivals, they highlighted the feelings of tiredness and stress in general. Regarding the scientific contribution of the activities, they carried out during the science festivals they participated to the scientific development of the visitors, the teacher also pointed out their views as sympathizing and developing scientific process skills. The teachers expressed their views over observation skills during application mostly as developing observation ability and attaining a detailed perspective. The teachers also indicated that the application process contributed their subject matter knowledge and that they had both experimental and professional experience. As for their views over the feelings they had following the festivals they participated, they expressed that they had happiness mostly, they increased their motivations and they had a feeling of comfort. It is remarkable that all of the teachers participating the science festivals on duty thought that science festivals are beneficial and wanted to take part in once again. Depending on the results of the study, it is likely to increase the numbers of science festivals in order to contribute to the observation skills of teachers, to their subject matter knowledge and professional experiences. The awards to be given in science festivals could be varied and it could be provided that more students are motivated to get awards.