Servant leadership, employee resilience, and workplace bullying: An investigation in Somalia contexts
Hizmetkar liderlik, çalışan dayanıklılığı ve iş yerinde zorbalık: Somali bağlamında bir araştırma
  1. Tez No: 892049
  2. Yazar: SUHEYB FARAH GINDHE
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. EMRE BURAK EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasının amacı işyerinde zorbalığın dinamiklerini Somali organizasyonlarına odaklanarak araştırmak ve hizmetkar liderliğin ve çalışan dayanıklılığının bu olguyu nasıl etkilediğini incelemektir. Kesitsel bir araştırma tasarımının gerçekleştirildiği bu ampirik çalışmada Somali'de farklı sektörlerde çalışan toplam 324 kişiden elde edilen veriler ile istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada hipotezleri test etmek amacıyla öncelikle korelasyon testi ardından yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Bu doğrultuda doğrudan ve dolaylı etkiler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, hizmetkar liderliğin işyerinde zorbalık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte çalışan dayanıklılığı hizmetkar liderlik ve işyerinde zorbalık arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Bu tez çalışması, Somali gibi farklı kültürel ve sosyo-ekonomik bağlamda, hizmetkar liderliğin, çalışan dayanıklılığı ve işyerinde zorbalık ilişkisini inceleyerek literatüre katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın pratik sonuçları, bazı araştırma sınırlılıklarıyla birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to examine the dynamics of workplace bullying by focusing on Somali organizations and to investigate how servant leadership and employee resilience affect this phenomenon. In this empirical study, in which a cross-sectional research design was performed, statistical analyzes were carried out with data obtained from a total of 324 people working in different sectors in Somalia. In this study, first correlation test and then structural equation modeling (SEM) were used to test the study's hypotheses. In this regard, direct and indirect effects were analyzed. The findings show that servant leadership has a negative impact on workplace bullying. Further, employee resilience mediates the relationship between servant leadership and workplace bullying. This thesis study contributes to the literature by examining the relationship between servant leadership, employee resilience and workplace bullying in a different cultural and socio-economic context such as Somalia. Practical implications of this study are discussed along with some research limitations.