Otel işletmelerinden hizmetkar liderlik, psikolojik sermaye ve iş tatmini ilişkisi: Bodrum örneği
The relationship between servant leadership, psychological capital, and job satisfaction in hotel businesses: The case of Bodrum
  1. Tez No: 966371
  2. Yazar: CİHAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ARIKAN SALTIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hizmetkâr liderlik, bireylerin ihtiyaçlarını önceleyen, onların gelişimini destekleyen ve potansiyellerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir liderlik anlayışıdır. Psikolojik sermaye, bireylerin olumlu psikolojik durumlarını ifade eden ve başarıya katkı sağlayan umut, öz yeterlik, dayanıklılık ve iyimserlik gibi unsurlardan oluşur. Turizm sektöründe hizmetkâr liderler, çalışanlarına destek olarak onların motivasyonunu ve iş tatminini artırır, bu da müşteriyle temasın yoğun olduğu hizmet kalitesine doğrudan yansır. Psikolojik sermaye ise çalışanların yoğun tempo ve stresle başa çıkmalarını kolaylaştırarak daha verimli ve pozitif bir çalışma ortamı oluşturur. Bu tez çalışmasının amacı, hizmetkâr liderliğin, çalışanların psikolojik sermaye düzeyleri ile iş tatminleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu çerçevede iş tatmini ve psikolojik sermaye alt boyutları olan umut, iyimserlik, özyeterlik ve dayanıklılık kavramları detaylı biçimde ele alınarak hizmetkâr liderlik ile ilişkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Servant leadership is a leadership approach that prioritizes the needs of individuals, supports their development, and aims to uncover their full potential. Psychological capital refers to individuals' positive psychological states that contribute to success, comprising components such as hope, self-efficacy, resilience, and optimism. In the tourism sector, servant leaders enhance employee motivation and job satisfaction by providing support, which directly reflects on service quality in environments characterized by intense customer interaction. Psychological capital, on the other hand, facilitates employees' ability to cope with high-paced and stressful work conditions, thereby fostering a more productive and positive work environment.The primary aim of this study is to examine the effects of servant leadership on employees' levels of psychological capital and job satisfaction. Within this framework, the concepts of job satisfaction and the sub-dimensions of psychological capital namely hope, optimism, self-efficacy, and resilience are explored in detail, and their relationships with servant leadership are investigated.