Organizasyonel stresin yönetimi ve İzmir çevresinde orta kademe yöneticiler üzerine bir araştırma
The Management of the organizational stress and a research on the medium managers who live araund İzmir
- Tez No: 89207
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
201 ÖZET Organizasyonel Stresin Yönetimi ve İzmir çevresinde Orta Kademe Yöneticiler üzerine bir araştırma adı altındaki bu tez; çalışanların, çalıştıkları organizasyonda organizasyon süreci içerisinde karşılaştıkları stres yaratan faktörler ve bunların yönetimi üzerine getirilen önerileri kapsamaktadır. Organizasyonun sadece çıktılarına (sonuçlarına) bakılarak o organizasyonun sağlıklı, verimli ve etkin çalıştığını söylemek oldukça zordur. Organizasyonların amaçlarını gerçekleştirme süreçleri içerisinde sağlıklı, etkin ve verimli çalışabilmeleri, ancak, bedenen ve ruhen sağlıklı bireylerin yaratacağı değerlerle mümkün olabilir. Bu bakımdan organizasyonel stres ve yönetimi, en çok üzerinde durulması gereken konular arasında yer almalı, yalnızca değer verilen insanların değer yaratabileceği unutulmamalıdır. Organizasyonel Stresin Yönetimi ve izmir çevresinde Orta Kademe Yöneticiler üzerine bir araştırma adı altındaki bu tez üç bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde; stres kavramı, stresin tanımı, modelleri, stres çeşitleri, stres nedenleri ve tepkiler incelenmiş daha sonra kişilik kavramları kişisel ihtiyaçlar, kişisel farklılıklar, davranış biçimleri ve kişisel yeterlilik üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; organizasyonel stresin yönetimi adı altında önce organizasyonel sağiık kavramı ve ölçütleri ete aiınıp daha sonra organizasyonel stres de rol oynayan faktörler ve yönetim önerileri ile beraber sunulmuş, ayrıca organizasyonlarda çatışma ve organizasyonel stresin, organizasyonel sonuçları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise ; orta kademe yöneticiler üzerinde bir anket çalışması yapılmış sonuçlar test edilip bulgular ve yorumlar getirilerek, en son olarak sonuç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
202 Summary This thesis under the name of“the management of the organizational stress and a research on the medium managers who live araund Izmir”includes the advices about the workers, in their workplaces, that face factors creating stress within the organizational period and advices about their management. It is very difficult to say that the safety, effectiveness and productiveness of the organization depends on the results of the organization. Within the period of achieving the goals of the organization, the safety, effectiveness and productiveness of the work is possible only when the workers are both physically and mentally healthy. From this point the“the management of the organizational stress must be one of the most important issues to be deaied with. It should not be forgotten that only people who are respected could create values. The thesis under the name of ”the management of the organizational stress and a research on the medium managers who live araund Izmir" consists of three parts: In the first part the notion of stress, its identification, its models, the types ot stress, the causes of stress and the reaction against it are investigated. Then to notion of personality, personal needs, personal differences, the types of behavior, personal competence will be studied. In the second part under the name of organizational stress and its management first the notion of organizational health and its criterion will be examined, then the factors that play role in organizational stress and advices about management will be presented, also the work in the organizations! and the stress in the organizations, the results will be observed. In the third part the results of on anket, that is made on mid-level managers, will be tested and its consequences will be interpreted. Lastly a conclusion is presented.