Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri ile matematik eğitimine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between preschool teachers' creative and critical thinking skills and their attitudes towards mathematics education
  1. Tez No: 892096
  2. Yazar: MERVE YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri ile matematik eğitimine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Adana ilinde bulunan ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı, resmî okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan 459 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği”,“California Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği”ve okul öncesi öğretmenlerinin“Okul Öncesi Matematiğine İlişkin Tutumlarını Belirleme Aracı”kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda erişilen bulgular, araştırmanın örneklemini oluşturan okul öncesi öğretmenlerinin matematik eğitimine yönelik tutumlarının ortalama, yaratıcı düşünme becerileri açısından orta üzeri, eleştirel düşünme becerileri bakımından ortalama seviyenin altında olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin okul öncesi matematiğe yönelik tutumları ile eleştirel düşünme becerileri arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu anlaşılmıştır. Yaratıcı düşünme becerileri ile matematik tutumu arasında zayıf ancak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerinin matematik tutumlarını anlamlı ve önemli bir ölçüde yordadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between preschool teachers' creative and critical thinking skills and their attitudes towards mathematics education. The study is based on the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of 459 preschool teachers working in official preschool education institutions affiliated to the Ministry of National Education in Adana province in the spring term of the 2023-2024 academic year. The data of the study were obtained by using 'Marmara Creative Thinking Dispositions Scale', 'California Critical Thinking Disposition Scale' and 'Instrument for Determining Attitudes of Preschool Teachers towards Preschool Mathematics'. The findings obtained as a result of the analyses showed that the attitudes of the preschool teachers, who constituted the sample of the study, towards mathematics education were average, above average in terms of creative thinking skills, and below average in terms of critical thinking skills. There was a strong and positive relationship between teachers' attitudes towards preschool mathematics and critical thinking skills and this relationship was statistically significant. There was a weak, but significant and positive relationship between creative thinking skills and attitude towards mathematics. It was found that teachers' critical and creative thinking skills predicted mathematics attitudes to a significant and important extent.