Sağlık meslek lisesi öğrencilerinin kelime hazinesi ile ilgili bir araştırma
The Vocabulary knowledge of the students of health high school
- Tez No: 89210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
TEZ OZETI Tezimizin mevzuu“Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin kelime hazinesi ile ilgili”bir alan çalışmasıdır. Yetmiş beş öğrenci denek grubu olarak seçildi. Yetmiş beş öğrenciye serbest kompozisyon ve otobiyografi türünde birer metin yazdırıldı. Yazılan kompozisyon metinlerinin konusu öğrencilerin kendi insiyatiflerine bırakıldı. Otobiyografi metinlerinin nasıl olması gerektiği konusunda öğrencilere ön bilgiler verilerek motive edildi. Metinler tek,tek ele alınarak; her kağıttaki kelimelerin kaç kişi tarafindan/kaç defa kullanıldığı çeteleme yolu ile döküm, tasnif ve sayımı yapıldı. Elde edilen bu veriler alfabetik sıraya konuldu. Metinde geçen herhangi bir kelimenin az veya çok kullanım sayısına göre aktiviteleri ortaya çıkmış oldu. Hangi öğrencinin kaç çeşit kelime kullandığını, bir kelimeyi kaç defa kullandığını görmüş olduk. Serbest kompozisyon ve otobiyografide kullanılan 16705 kelime taranarak: - Birinci,ikinci,üçüncü derecede aktif kelimeler, - Kelimelerin sıklık (S), az sıklıkta kullanımları, - Müşterek olduğu halde sıklığı düşük olarak kullanılan kelimeler (3-9 arası kullanılan kelimeler) M'SD - Kullanım frekansları, müşterek kelimeler (M), - Müşterek olmadığı halde sıklığı yüksek olan, kelimeler (10 ve daha fazla kullanılan kelimeler)M“SY -Toplam kelime sayısı (T.k.s) - Toplam çeşit sayısı (T.ç.s.) tesbit edilip toplamları alındı. Tezimiz ”Giriş bölümü“, ”Birinci bölüm“, ”İkinci bölüm“,”Sonuç ve toplu değerlendirme“, ”Ekler" ve başlıklardan meydana gelmiştir. Giriş bölümünde; kelime hazineleri araştırmalan,dilin tanımı, hususiyetleri, anadili öğretimi ve özellikleri, dil-düşünce ilişkisi, dil-kültür ilişkisi, kelime hazinesine etki eden faktörler, kelime hazinesini artırma.yollan, okuma ve okuma alışkanlığının kazandırılması konularında bilgi verildi. Birinci bölümde; araştırma alanının özellikleri, araştırma (Denek) grubunun nasıl seçildiği, mataryellerin nasıl toplanıldığı belirtilmiştir. İkinci bölümde; serbest kompozisyon ve otobiyografi metinlerindeki kelimeler alfabetik sıraya göre tasnif edilirken nelere dikkat edeceğimiz, aktif kelimeleri nasıl tesbit edeceğimiz, takip edeceğimiz metot, kullanılan kelimelerin metodik olarak tasnifleri listeleri yapılarak metodik veriler elde edilmiştir. Toplam kelimelerin aktif ve pasif kullanılmalarına göre yüzdeleri grafikler halinde gösterildi. Sonuç ve toplu değerlendirme bölümünde; ortaya çıkan veriler değerlendirildi. Kelime hazinesinin yaş,cinsiyet,kültür, çevre ve coğrafi bölgelere göre değişiklikler arz ettiği belirtildi. Kelime servetinin metinlerle olan münasebeti tesbit edildi. Kaynakça bölümünde; konuyla ilgili olan kaynaklara yer verildi. Ekler kısmında otuz beş soruluk bir anket araştırması yapıldı. HİKMET KOÇAK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The topic of our thesis is a field work on“ The Vocabulary Knowledge of the students of Health High School ”. 75 students were chosen as a control group. They were told^to write an essay of free topic and an autobiography. The topics of the essays were of the individual initiative of the students. The students have been motivated by giving them pre - information of writing the autobiographies. Texts were taken one by one and there came a table, classification and numeric tables that gives the number of students and the number of usage of usage of each word. The results were put in an alphabetical order. According to the more or less usage of a word, the activities of any word were understood. We have seen that how many types of words that a student used and that how many times that a student used a word. By scanning 16705 words that used in essays and autobiographies : ? The active words in the first, second and third degrees, ? The often ( O ) and less often usage of words, ? Though common, but less often used words ( words used btw 3 - 9 ) (C'LO), ? Usage frequencies, common words ( C ), ? Though not common, but highly used words ( words used 10 or more times) (C“OH ), ? Total number of words ( TNW ), ? Total number of types ( TNT ) were found and their totals were calculated. Our thesis includes ”Introduction“, ”First Chapter“, ”Second Chapter“, ”Conclusion and A General Review“ and ”Appendixes ". In Introduction, one talks about the researches on vocabulary knowledge, the definition of language, its features, the education of the mother tongue and its features, the relationship of language and idea, language and culture, the factors that influence the vocabulary knowledge, the ways of improving vocabulary knowledge, reading and giving the habit of reading. In the First Chapter, the aspects of search field, the choice of the control group, the way of collecting materials had been given. In the Second Chapter, the following is given : the criterias of classification of words in the essays and autobiographies in an alphabetical order; how to find the active words; the method that to be used; the methodical classification of the words that were used. All these were listed and methodic outputs were got. The percentage of the words, according to their active and passive usage, were shown by graphics. In the Conclusion and General Review, the results were evaluated. It's concluded that the vocabulary knowledge changes according to age, sex, culture, habitat, and geographical regions. The relationship of vocabulary knowledge and texts was found out. In the Biography, the references related to the topic were given. In Appendixes, an evaluation questionnaire of 35 questions was made. Hikmet KOÇAK./?? fC