Çağdaş sanat ve tasarım bağlamında ileri dönüşüm
Upcycling in the context of contemporary art and design
- Tez No: 892128
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gezegenimizin sınırlı kaynakları, değişen iklim koşulları ve çevre kirliliği gibi küresel sorunlar elli yılı aşkın bir süredir insanlığın dikkatinde olan konulardandır. Çağdaş sanat ve tasarımın İleri Dönüşüm kavramıyla birleştiği noktada gezegenimizin doğal kaynaklarının tüketimini azaltmayı ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemeyi hedeflemektedir. İleri Dönüşüm, bu sorumluluğu yerine getirmek için bir araç olarak kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Sanat ve tasarımın bu yeni yaklaşımı, toplumsal ve kültürel bir değişimi teşvik edebilir ve insanları sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçirebilmektedir. İleri Dönüşüm süreci, kullanılmış malzemelerin yaratıcı bir şekilde yeniden kullanılması, dönüştürülmesi ve değer kazanması anlamına gelmektedir. Bu süreç, sadece malzeme tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda atık miktarını azaltır ve doğal kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmaktadır. Sanat ve tasarım alanında İleri Dönüşüm, atık malzemelerin estetik, doku, renk ve form gibi özelliklerini keşfetmek ve yeni bir anlam yaratmak için bir fırsat olmaktadır. Bu tez çalışması,“Çağdaş Sanat ve Tasarım Bağlamında İleri Dönüşüm”başlığı altında sanat, tasarım, ekoloji ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Belirtilen çağdaş sanatçı ve tasarımcılar, kendi pratiklerinde atık malzemelerin değerini İleri Dönüşümle yukarılara taşırken, sürdürülebilirliğin önemini vurgulayarak gelecekteki yaratıcı çalışmalara ilham olacaktır.
Özet (Çeviri)
Global problems such as our planet's limited resources, changing climatic conditions and environmental pollution have been on the attention of humanity for more than fifty years. At the point where contemporary art and design meet the concept of Upcycling, it aims to reduce the consumption of our planet's natural resources and support environmental sustainability. Upcycling is an effective method that can be used as a tool to fulfill this responsibility. This new approach to art and design can promote social and cultural change and mobilize people for a sustainable future. Upcycling refers to the creative reuse, transformation and appreciation of used materials. This process not only saves materials, but also reduces the amount of waste and contributes to a more efficient use of natural resources. Upcycling in the field of art and design is an opportunity to explore the properties of waste materials such as aesthetics, texture, color and form and to create a new meaning. This thesis study examines the relationship between art, design, ecology and sustainability under the title of“Upcycling in the Context of Contemporary Art and Design”. The mentioned contemporary artists and designers will inspire future creative works by emphasizing the importance of sustainability while increasing the value of waste materials in their own practices with Upcycling.