The representation of Syrians in newspaper articles after the 2021 Altindag attack
2021 Altındağ saldırısından sonra Suriyelilerin gazete makalelerinde temsili
  1. Tez No: 892133
  2. Yazar: MELTEM DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YIKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Medya, Suriyeli mültecilerin temsili konusunda kamuoyunun görüşlerini, tutumlarını ve davranışlarını şekillendirmede kritik bir rol oynamaktadır. Türk medyası bağlamında bu durum, Suriyeli mültecilerin yoğun göçü ve bunun sonucunda ortaya çıkan gerilimler göz önüne alındığında, özellikle önemli hale gelmektedir. Bu araştırma, 2021 Altındağ Saldırısı'na ve haberlerde nefret söylemi ile olan ilişkisine odaklanarak Suriyeli mültecilerin Türk medyasındaki temsilini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma felsefesi olarak yorumlayıcı ve eleştirel teoriyi birleştirerek, medya temsillerini etkileyen öznel deneyimleri, sosyal bağlamları ve güç dinamiklerini keşfetmeyi hedeflemektedir. Gazeteleri politik görüşlerine göre ayırarak bir küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi (CDA) çerçevesi kullanılarak dil kullanımı, güç ilişkileri ve medya söylemi içindeki sosyal yapılar incelenmiştir. Bu araştırmanın bulgularının, medya temsillerinin Türkiye'de Suriyeli mültecilere yönelik nefret söylemi ve şiddeti nasıl etkilediğini anlamaya katkıda bulunması beklenmektedir. Ayrıca, medya yanlılığı ve çerçevelemenin kamuoyu ve hükümet politikaları üzerindeki etkisini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Suriyeli mültecilerin Türk medyasındaki temsilini eleştirel bir şekilde analiz ederek, bu araştırma sosyal adaleti teşvik etmeyi, mevcut güç yapılarına meydan okumayı ve olumlu sosyal değişime katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The representation of Syrian refugees in media plays a crucial role in shaping public opinion, attitudes, and behaviors towards them. In the context of Turkish media, this becomes particularly significant considering the influx of Syrian refugees and the tensions that have arisen as a result. This research aims to analyze the representation of Syrian refugees in Turkish media, with a specific focus on the Altındağ Attack in 2021 and its relation to hate speech in news. By adopting a combination of interpretivism and critical theory as the research philosophy, the study seeks to explore the subjective experiences, social contexts, and power dynamics that influence media representations. A cluster sampling method is employed, dividing newspapers based on their political views. Content analysis using Van Dijk's Critical Discourse Analysis (CDA) framework is used to examine language use, power relations, and social structures within the media discourse. The findings of this research are expected to contribute to the understanding of how media representations influence hate speech and violence against Syrian refugees in Türkiye. Moreover, the study aims to shed light on the impact of media bias and framing on public opinion and government policies towards Syrian refugees. By critically analyzing the representation of Syrian refugees in Turkish media, this research endeavors to promote social justice, challenge existing power structures, and contribute to positive social change.