Representations of Syrian refugees in Turkish news media: Content analysis of oppositional newspapers
Suriyeli sığınmacıların Türkiye haber medyasında temsilleri: Muhalif gazetelerin içerik analizi
  1. Tez No: 678426
  2. Yazar: UFUK GÜRBÜZDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, Suriyeli sığınmacıların farklı ideolojik ve siyasi yönelimlere sahip Türkiye muhalif gazeteleri tarafından yayımlanan çevrim içi haber metinlerindeki temsillerini incelemektedir. Her biri farklı siyasi ve ideolojik bakış açısına sahip üç muhalif medya kuruluşu olan Evrensel, Milli Gazete ve Sözcü'nün haber içerikleri incelemeye tabi tutulmaktadır. Çalışmada, hükümet yanlısı haber medyası için bir referans gazete olarak Sabah'ın haber içeriği de ele alınmaktadır. Sabah'ın haber içeriği, öncelikle Türkiye hükümetinin sığınmacı politikasını ve ardından incelenen gazetelerin bu politikaya muhalefetini siyasi açıdan bağlamsallaştırmak için analiz edilmektedir. İçerik analizinin zaman ölçeği iki merkezi dilime bölünmüştür. Suriyeli sığınmacıların kitlesel olarak Türkiye şehirlerine yerleşmelerinden önce ve sonra dolaşıma sokulan haber metinlerindeki en belirgin temsil farklılıklarını tespit etmek amacıyla, içerik analizi kapsamına yalnızca 2011-2013 ve 2016-2018 yılları arasında yayımlanan haberler dahil edilmiştir. Yeterli sayıda çevrim içi haberin kamuya açık ve erişilebilir olduğu gazetelerde, gazete başına her yıl için 30 haber incelenmektedir. 30 habere ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, yalnızca erişilebilen miktarda haber incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the representations of Syrian refugees in online news articles broadcasted by Turkish oppositional newspapers from different ideological and political orientations. The three oppositional media outlets, Evrensel, Milli Gazete and Sözcü, each with different politico-ideological standpoints, are examined for their news content. In the study, as a reference newspaper for pro-government news media, Sabah's news content is also scrutinized. The news content of Sabah is analyzed to politically contextualize, first and foremost, the Turkish government's refugee policy and, then, the examined newspapers' opposition to this policy. The time scale of content analysis is divided into two central periods. To identify the most prominent representation differences in the news articles disseminated before and after the mass settlement of Syrian refugees in Turkish cities, the reports broadcasted solely in 2011-2013 and 2016-2018 are included in the content analysis scope. For newspapers where a sufficient number of online news is publicly available and accessible, 30 news articles per newspaper per year are analyzed. In cases where it is not possible to reach 30 reports, only the accessible amount of news is analyzed.