Özel spor salonu kullanan bireyleri fiziksel aktiviteye motive eden ve engelleyen faktörlerin incelenmesi
The examination of factors motivating and hindering individuals who use private gyms for physical activity
- Tez No: 892132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı özel spor salonlarını kullanan bireyleri fiziksel aktiviteye motive eden ve engelleyen faktörleri belirleyerek, bu nedenleri bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Samsun ilinde özel spor salonu kullanan tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 151 kadın ve 104 erkek olmak üzere toplam 255 katılımcı oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Tekkurşun Demir ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen Fiziksel Aktiviteye Motivasyon Ölçeği (FAKMÖ) ve Şuraya ve arkadaşları tarafından fiziksel aktiviteye engel olarak görülen durumları belirlemek için 5'li likert tipinde“Fiziksel Aktivite Engelleri Ölçeği”katılımcılara internet üzerinden ve yüz yüze uygulanmıştır. Ölçeklerin kullanımları için gerekli izinler alınmış olup ifadelerin tümü olumludur ve puanların yüksek olması engel oluşturma ihtimalini de yükseltir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ilk olarak normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir (P>0,05). Çalışmada, cinsiyet, medeni hal, alkol kullanımı, spor yapma durumu vb. demografik özellikler açısından ölçek toplam ve alt boyut toplam puanlarının farklılık gösterip göstermediği Student t test (iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi), gelir düzeyi, salona gitme amacı, spor yapma süresi, spor salonunda çalışma türüne göre farklılık, gösterip göstermediği ise Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile belirlenmiştir. Araştırmada, Fiziksel Aktivite Katılım Motivasyon Ölçeği ve Fiziksel Aktivite Engelleri Ölçeği tüm maddelerine ve alt boyut maddelerine verilen cevapların iç tutarlılığı orta ve yüksek düzeyde güvenilir bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin cinsiyetleri, alkol alma durumu, spor yapma durumları, gelir düzeyleri, spor yapma süreleri, spor salonuna gitme amacı ve spor salonunda çalışma şekline göre fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra katılımcıların eğitim durumu, medeni durum ve sigara kullanma durumuna göre fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Kişilerin fiziksel aktivite katılım motivasyonlarını artırabilmek için fiziksel aktivitelerin bireye sağladığı faydalar noktasında bilgilendirilmesi ve fiziksel aktivite engellerini tanıyıp bunlara çözüm yolları üretilmesi önemlidir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that motivate and prevent individuals using private gyms from physical activity and to determine whether these reasons differ according to some variables. The sample of the research consisted of a total of 255 participants, 151 women and 104 man, selected by random sampling method, using a private gym in Samsun. The data were collected via Personal Information Form, Physical Activity Motivation Scale (FAKMO) developed by Tekkurşun Demir and Cicioğlu (2018) and the 5-point Likert type“Physical Activity Barriers Scale”by Şuraya et al. to determine the situations that are seen as obstacles to physical activity. applied to the face. Necessary permissions have been obtained for the use of the scales, all of the statements are positive and high scores increase the possibility of creating an obstacle. In the statistical evaluation of the data, the assumption of normality was first examined with the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests (P>0.05). In the study, gender, marital status, alcohol use, sports activity, etc. Student's t test (significance test of the difference between two averages) determines whether the scale total and sub-dimension total scores differ in terms of demographic characteristics. One-Way Analysis of Variance determines whether there is a difference according to income level, purpose of going to the gym, duration of exercise, type of working in the gym. and determined by Tukey's multiple comparison test. In the study, the internal consistency of the answers given to all items and subscale items of the Physical Activity Participation Motivation Scale and Physical Activity Barriers Scale was found to be moderately and highly reliable. It was determined that there was a significant difference between the participants' motivations for participating in physical activity according to their gender, alcohol consumption, sports activity, income level, duration of exercise, purpose of going to the gym, and type of working in the gym. In addition, it was determined that there was no significant difference between the participants' motivation to participate in physical activity according to their educational status, marital status and smoking status. In order to increase people's motivation to participate in physical activity, it is important to increase the benefits of physical activities and recognize physical activity obstacles and their solutions.