Sürdürülebilir kalkınmada yaşam boyu öğrenmenin önemi: Türkiye uygulamaları
The importance of lifelong learning in sustainable development: Türkiye applications
  1. Tez No: 892158
  2. Yazar: FİDAN YILTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sürdürülebilirlik, eğitim, barınma, ulaşım, iletişim, adalet gibi temel eşit-adil erişim anlamına gelmektedir. Ekonomik, sosyal ve bölgesel açıdan dışlanmanın yaşandığı toplumlarda sosyal sürdürülebilirlik amaçlarına ulaşabilmek için eğitim ve yaşam boyu öğrenme kavramların başında gelmektedir. Yaşam boyu öğrenme, tüm topluluklarda değişik şekillerde mevcuttur. Yaşam boyu öğrenme, sürdürülebilir kalkınma için gerekli olan tutum ve niteliklerin bireylere farklı ve çeşitlendirilmiş öğrenme seçenekleri sunmasıdır. Toplumsal farklılaşmanın vatandaş ile başladığı kaçınılmaz bir gerçekliktir. Bu sebeple devletler vatandaşlarını sürekli değişmekte olan dünya koşullarında toplumsal, ekonomik-sosyal sorunlar ile baş etme konusunda yaşam boyu öğrenme fırsatları ve etkinlikleri ile kuvvetlendirerek sosyal sermaye kapasitelerini arttırmalıdırlar. Bunun yanı sıra, öğrenen toplum, öğrenen şehirler ve dünya vatandaşlığı kavramlarının hayata geçirilmesi için yaşam boyu öğrenmenin önemi ve rolü unutulmamalıdır. Yaşam boyu öğrenme, insanın yaşamı boyunca süren öğrenme faaliyetleridir. Yaşam boyu öğrenme bireye; kişisel ve mesleki gelişim, bilgi, beceri ve yeteneklerin geliştirilmesi, kendini geliştirme ihtiyacının giderilmesi, değişime uyum sağlama, toplumda aktif rol oynama ve etkin vatandaşlık gibi pek çok fayda sağlamaktadır. Bireyler, yaşam boyu öğrenme ile bilgi edinme ve öğrenme ihtiyacını giderebilir, kişisel ve mesleki açıdan kendini geliştirerek kendini gerçekleştirebilir. Küreselleşme ile bilgiye erişimin kolaylaşması ve öğrenen toplumların oluşturulması kapsamında yaşam boyu öğrenmeye yönelik politikaların önemi gün geçtikçe artmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de yaşam boyu öğrenme uygulamaları her geçen gün ilerleyerek devam etmektedir. Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınmanın amaçları, önemi ele alınarak, yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği vurgulanarak, Türkiye ve AB'nde yaşam boyu öğrenmenin durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability refers to equitable and fair access to essentials such as education, housing, transportation, communication, and justice. In societies where economic, social, and regional exclusion is experienced, education and lifelong learning are among the key concepts for achieving social sustainability goals. Lifelong learning exists in various forms across all communities. It provides individuals with diverse and varied learning options necessary for sustainable development, equipping them with the attitudes and skills required. It is an unavoidable reality that societal differentiation begins with individuals. Therefore, states must strengthen their citizens with lifelong learning opportunities and activities to enhance their social capital capacities to cope with social, economic, and social issues in a continuously changing world. Additionally, the importance and role of lifelong learning should not be forgotten in realizing the concepts of learning societies, learning cities, and global citizenship. Lifelong learning encompasses the learning activities of an individual throughout their life. It offers numerous benefits to individuals, including personal and professional development, enhancement of knowledge, skills, and abilities, meeting the need for self-improvement, adapting to change, playing an active role in society, and effective citizenship. Through lifelong learning, individuals can satisfy their need for acquiring knowledge, develop themselves personally and professionally, and achieve self-realization. With globalization, the ease of access to information and the formation of learning societies have increased the importance of policies on lifelong learning. Lifelong learning practices are progressively advancing both worldwide and in Turkey. This study examines the objectives and importance of sustainable development, emphasizing the necessity of lifelong learning and exploring its status in Turkey and the EU.