Türk mutfağı yemekleri ve bira eşleşmesi: Duyusal bir değerlendirme
Turkish cuisine dishes and beer pairing: A sensory evaluation
- Tez No: 892205
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ RAFET YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yiyecek ile içecek uyumu, gastronomide sürekli aranan ve kültürel değere sahip önemli uygulamalardır. Bira yemek uyumunun Orta Çağ'a kadar uzanan bir geçmişi vardır. Araştırmanın amacı, Türk yemeklerinin bira ile uyumunu ölçerek Türk mutfağı yemeklerine farklı bir tüketim boyutu kazandırmak ve Türk mutfağının uluslararası alanda tanınırlığını artırmaktır. Türkiye'de de en çok tüketilen alkollü içecek biradır ve en çok tüketilen bira tipi pilsnerdir. Bu nedenle araştırmada bira olarak pilsner kullanılmıştır. Araştırmada; mücver, kadınbudu köfte ve içli köfte olmak üzere üç adet Türk mutfağı başlangıç yemeği kullanılmıştır ve bu yemekler uzmanlara iletilen uzman görüşü formu aracılığıyla uzmanlar tarafından seçilmiştir. Araştırmada yöntem olarak duyusal analiz kullanılmıştır. Veriler, yiyecek ile içecek uyumunu ölçmeyi amaçlayan hedonik bir skala kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmaya 12 yarı eğitimli panelist katılım sağlamıştır. Araştırmanın sonucunda mücver ve içli köfte ortalama puanlar alırken kadınbudu köfte oldukça yüksek puanlar alarak bira ile oldukça iyi bir uyum sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Food and drink compatibility is an important practice that are constantly sought after in gastronomy and have cultural value. The compatibility of beer and food has a history dating back to the Middle Ages. The aim of the study is to add a different consumption dimension to Turkish cuisine by measuring the compatibility of Turkish dishes with beer and to increase the international recognition of Turkish cuisine. The most consumed alcoholic beverage in Turkiye is beer and the most consumed beer type is pilsner. For this reason, pilsner was used as beer in the study. In the study; Three Turkish cuisine starter dishes, namely mücver, kadınbudu köfte and içli köfte, were used and these dishes were selected by the experts through the expert opinion form sent to the experts. Sensory analysis was used as a method in the study. Data were obtained using a hedonic scale that aims to measure food and drink compatibility. 12 semi-trained panelists participated in the study. As a result of the study, it was revealed that mücver and içli köfte received average scores, while kadınbudu köfte received very high scores and were very compatible with beer.