Çad halk sektöründe insan kaynakları yönetimi: Yeni kamu yönetiminin sonuçları ve avantajları
Human resources management in the Chadian public sector: Results and advantages of new public management
  1. Tez No: 892206
  2. Yazar: EMMANUEL MBAIRE MBAINAYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZKİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
İK'nın etkin yönetimi, verimli ve etkili kamu sektörü operasyonları için kritik öneme sahiptir. Çok sayıda gelişmekte olan ülke, azalan motivasyon, sık personel değişiklikleri, yolsuzluk ve siyasi müdahale gibi sorunlarla karşı karşıya kalan kamu işgücünü yönetmek için yardıma ihtiyaç duyuyor. Birçok ülke, kamu sektöründe verimliliği ve sorumluluğu artırmak için Yeni Kamu Yönetimi (YKY) reformlarını benimsemiştir. Bu reformlar, piyasa odaklı ilkeleri ve metodolojileri kamu hizmeti alanına aşılamayı amaçlamaktadır. Bu tez, 2008 yılından bu yana YKY reformlarını uygulayan bir ülke olan Çad'ın kamu sektöründe YKY'nin İK yönetimi üzerindeki sonuçlarını ve avantajlarını incelemektedir. Çalışma, literatür taraması, kilit bilgi kaynakları ile yapılan görüşmeler ve kamu görevlileri ile yapılan anketleri birleştirerek karma yöntemli bir yaklaşım benimsemektedir. Sonuçlar, YKY'nin İK yönetiminde artan özerklik, şeffaflık ve meritokrasi gibi bazı olumlu değişiklikler getirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, YKY, iş güvenliğinin azalması, iş yükünün artması ve değişime karşı direnç gibi bazı olumsuz sonuçlar da doğurmuştur. Tez, ülkenin özel bağlamını ve zorluklarını dikkate alarak Çad'ın kamu sektöründe İK yönetimini iyileştirmeye yönelik öneriler sunarak sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The effective management of HR is critical for efficient and effective public sector operations. Numerous developing nations need help governance their public workforce, facing issues like diminished motivation, frequent staff changes, corruption, and political interference. Several countries have adopted New Public Management (NPM) reforms to enhance efficiency and responsibility within the public sector. These reforms aim to infuse market-oriented principles and methodologies into the public service domain. This thesis examines the consequences and advantages of NPM on HR management in the public sector of Chad, a country that has implemented NPM reforms since 2008. The study adopts a mixed-methods approach, combining a literature review, interviews with key informants, and surveys with public servants. The results show that NPM has brought some positive changes in the management of HR, such as increased autonomy, transparency, and meritocracy. However, NPM has also generated some negative consequences, such as reduced job security, increased workload, and resistance to change. The thesis concludes by providing recommendations for improving HR management in Chad's public sector, taking into account the country's specific context and challenges.