Açık mutfak restoranlarını tercih eden tüketicilerin tekrar tercih etme ve tavsiye etme niyeti: Mersin ili örneği
Repurchase and recommendation intentions of consumers who prefer open kitchen restaurants: The case of Mersin
  1. Tez No: 892216
  2. Yazar: ELİF SU AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmada, tüketicilerin açık mutfak restoran deneyimlerinin sadakate, sadakatin de tekrar tercih etme niyeti ve tavsiye etme niyeti üzerindeki etkisi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma hipotez test edici araştırmalar sınıfına girmektedir. Çalışmada değişkenler arası ilişkiler, ilişkisel tarama modeli ile incelenmiştir. Veri toplama süreci 25/04/2024 – 02/07/2024 tarihleri arasında Mersin'de bulunan açık mutfak restoranlarını tercih etmiş 18 yaş ve üzerindeki bireylerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış olup, toplam 462 anket elde edilmiştir. Elde edilen verilere sırasıyla sapan analizi, çoklu normal dağılım analizi, güvenilirlik analizleri ve geçerlilik analizleri uygulanmış ve 418 anketin geçerli olduğu gözlemlenmiştir. Doğrudan etki hipotezlerinin test edilmesi için Kovaryans Temelli Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre açık mutfak restoran deneyimi faktörlerinden“Ambiyans”,“Hizmet Kalitesi”ve“Fiyat”faktörlerinin sadakat üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu;“Hijyen”ve“Düzen”faktörlerinin sadakat üzerinde olumsuz ve anlamsız bir etkisi olduğu görülmüştür. Test edilen biğr diğer hipoteze göre sadakatin tekrar tercih etme niyeti ve tavsiye etme niyeti üzereinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu gözlemlenmektedir. Bu doğrultuda tüketicilerin açık mutfak restoranlarına sadakatlerini oluşturabilmek için göz önünde bulundurduğu faktörlerin ambiyans, hizmet kalitesi ve fiyat olduğu çıkarılabilir. Böylece açık mutfak restoranlarına sadakatleri oluşan tüketicilerin açık mutfak restoranlarını tekrar tercih etme ve çevrelerine tavsiye etme niyetinde olabilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the effects of consumers' open kitchen restaurant experiences on loyalty, and the effects of loyalty on repurchase intention and recommendation intention, as well as the relationships between these variables. In this context, the study falls into the category of hypothesis-testing research. The relationships between variables in the study were examined using the correlational survey design. The data collection process was carried out between April 25, 2024, and July 2, 2024, with the participation of individuals aged 18 and over who preferred open kitchen restaurants in Mersin. A convenience sampling method was used in the data collection process, and a total of 462 surveys were obtained. The collected data underwent outlier analysis, multivariate normal distribution analysis, reliability analyses, and validity analyses, and it was observed that 418 surveys were valid. Covariance-Based Structural Equation Modeling (SEM) analysis was conducted to test the direct effect hypotheses. According to the findings, the“Ambiance,”“Service Quality,”and“Price”factors of open kitchen restaurant experiences have a positive and significant effect on loyalty, while the“Hygiene”and“Orderliness”factors have a negative and insignificant effect on loyalty. Another tested hypothesis observed that loyalty has a positive and significant effect on repurchase intention and recommendation intention. In this context, it can be inferred that the factors consumers consider to build loyalty to open kitchen restaurants are ambiance, service quality, and price. Thus, it can be said that consumers who have built loyalty to open kitchen restaurants are likely to repurchase and recommend these restaurants to others.