Görsel sanatlar öğretmen adaylarının görüşleri bağlamında sanat eğitiminde sosyal medyanın yeri
The place of social media in art education in the context of opinions of visual arts teacher candidates
  1. Tez No: 892219
  2. Yazar: EKİN ÖZESKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KİBAR EVREN BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sosyal medya, kişiler arası iletişime izin veren yapısı ile günümüzün iletişim dilini de etkilemektedir. Ayrıca kitleler üzerine etkisi ile toplumu yönlendirebilecek ve yeni alanlar sunabilecek durumdadır. Toplumsal değişimlerin önemli bir faktörü olarak eğitimin bu iletişim yapısında rol alması bu anlamda önemlidir. Bu araştırmada sosyal medyanın sanat eğitiminde etkin bir şekilde kullanılmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi ve bu görüşlerden yola çıkılarak sosyal medyanın sanat eğitiminde etkili bir şekilde kullanılmasına ilişkin önerilerin getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Öğretmenliği Programında öğrenim görmekte olan 4. sınıf öğrencileriyle odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Görüşmede yarı yapılandırılmış görüşme soruları 6 görsel sanatlar öğretmen adayına yönlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, betimsel analiz yöntemine uygun bir şekilde çözümlenmiş ve tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmada, katılımcıların sosyal medyada geçirdikleri sürenin fazla olduğu görülmüştür. Sosyal medyanın meslek yaşantısında kullanımına ilişkin çeşitli görüşler belirtilirken, dikkatli olunması yönünde fikirler de oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Social media affects today's communication language with its structure that allows interpersonal communication, thus influencing the language of communication in today's society. Its impact on the masses enables it to shape society and introduce new opportunities. As an important factor of social change is an education. It is playing a big role in this communication structure. In this study, it was aimed to determine the views of the participants on the effective use of social media in art education and to make suggestions on the effective use of social media in education based on these views. To achieve this goal, a focus group interview was conducted with 4th grade students studying at Anadolu University Fine Arts Education Department, Painting and Art Education Program. The interviews, semi-structured interview questions were directed to 6 visual arts teacher candidates. The findings were analyzed in accordance with the descriptive analysis method and presented in tables. In the study, it has been observed that participants reach high durations of social media usage. Various opinions are expressed regarding the use of social media in professional careers, with suggestions emphasizing caution.